Strona główna Teresin Kulturalna czołówka Polski

Kulturalna czołówka Polski

519
0
PODZIEL SIĘ

Gmina Teresin została uhonorowana jako lider kultury certyfikatem „Wzorowa Gmina”. Organizatorzy ogólnopolskiego konkursu wyróżnili ją, biorąc pod uwagę zarówno finansowanie kultury i zrealizowane inwestycje, ale przede wszystkim działalność i bogatą ofertę instytucji Ośrodków Kultury i bibliotek.

Przyznany tytuł stanowi podziękowanie i docenienie wieloletniego wysiłku całego szeregu osób: od samorządowców poprzez pracowników urzędów, nauczycieli, lokalnych przedsiębiorców, wolontariuszy aż do mieszkańców – dzięki którym Teresin zmienia swoje oblicze, stając się miejscem bardziej przyjaznym, bezpieczniejszym, czystszym i korzystniejszym dla inwestorów.

Lider kultury

Oceny i weryfikacji samorządów zgłoszonych do konkursu „Wzorowa Gmina” dokonuje Kapituła Konkursu, na podstawie nadesłanych materiałów. Organizatorem konkursu „Wzorowa Gmina” jest Wydawnictwo Europa Press Media z siedzibą w Kielcach przy współudziale Urzędów Marszałkowskich, Urzędów Wojewódzkich oraz Związku Powiatów Polskich.

Wśród kategorii ocenianych przez Kapitułę są m.in. bezpieczeństwo, edukacja, ekologia, gospodarka, infrastruktura komunalna i transport publiczny, oświata, przedsiębiorczość, służba zdrowia, sport, turystyka, współpraca zagraniczna, wzorowy samorządowiec, jak również kultura. I właśnie w tej ostatniej kategorii Gmina Teresin została uznana za lidera w Polsce.

W tym przypadku oceniający wzięli pod uwagę takie aspekty jak: budowa i modernizacja placówek kulturalnych na terenie gmin, organizacja imprez kulturalnych i koncertów w tym imprez o zasięgu regionalnym i ponadregionalnym, wspieranie sztuki ludowej (zespoły folklorystyczne i śpiewacze, rzeźbiarze, malarze i inni twórcy ludowi), organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w tym zajęcia pozaszkolne, a także ochrona dóbr dziedzictwa i zabytków na terenach gminy.

Certyfikat dla Teresina, posiadający numer 124 jest ważny do końca 2021 roku. Do tego czasu Gmina Teresin posiada prawo do używania nazwy „Wzorowa Gmina” jako zdobywca tytułu Lidera Kultury.

Jak informuje teresiński Urząd Gminy, w opinii Kapituły Konkursu na tytuł ten złożyło się wiele czynników, a zwłaszcza działania władz samorządowych zmierzające do stworzenia na terenie gminy warunków dla rozwoju szeroko pojętej kultury.

Zasługa TOK

Wyróżnienie to jest zasługą m.in. prężnie działającego Teresińskiego Ośrodka Kultury, który organizuje szereg przedsięwzięć o zasięgu nie tylko gminnym i powiatowym, ale także ogólnopolskim.

Warto wziąć też pod uwagę otwarcie obiektu Dworzec TO.Kultura w lipcu 2018 roku. Dziś odbywa się tam wiele imprez kulturalno-rozrywkowych. Do najbardziej znanych i cyklicznych przedsięwzięć TOK-u należy m.in. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (w tym roku nie odbył się z uwagi na żałobę narodową po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska), Ogólnopolski Przegląd Teatrów Niesfornych „Galimatias”, Teresińskie i Powiatowe Dni Retoryki, Teresiński Przegląd Sztuk Plastycznych „Tygiel”, Teresiński Przegląd Twórczości Scenicznej „Mrowisko”, Przegląd Zespołów Grających do Tańca „Kotlet”, Piknik Country czy ciesząca się ogromną popularnością Teresińska Noc Czerwcowa.

Duża zasługa w tym dyrektora Ośrodka Mariusza Cieśniewskiego oraz całej jego załogi „kulturystów”, którzy swoimi umiejętnościami i charyzmą powodują, że Teresiński Ośrodek Kultury śmiało może być wzorem dla tego typu placówek w całym kraju. Stąd nagroda z pewnością całkowicie zasłużona. Do tego warto zauważyć, że na obiektach TOK-u prężnie funkcjonuje wiele sekcji artystycznych, a także profesjonalne studio nagrań BoTOKs, w którym swój program artystyczny nagrywał m.in. kabaret OTTO. Systematycznie działa tu Małe Kino za Rogiem, które również jest kulturalną wizytówką gminy Teresin. Nie można zapominać o działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie i jej filiach – w Szymanowie i na teresińskim Dworcu TO.Kultura, które także są organizatorami wielu interesujących spotkań m.in. autorskich, warsztatów i kursów.

Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUnii Boryszew na fali
Następny artykułWybrana ostatnia komisja