Strona główna Nowa Sucha Inwestycja ruszy wiosną

Inwestycja ruszy wiosną

666
0
PODZIEL SIĘ

Wraz z nastaniem wiosny na terenie gminy Nowa Sucha ruszą inwestycje. W tym ta najważniejsza, dotycząca montażu urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii. To, że prace montażowe nie zaczęły się w ubiegłym roku, spowodowane było przedłużaniem się procedur wymaganych przy tym zadaniu.

– Liczymy na to, że jak tylko zrobi się cieplej, to ruszą inwestycje związane OZE. Wszystko jest już przygotowane, aby z nastaniem wiosny prace montażowe ruszyły – zapewniał pod koniec roku Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Inwestycja po umowie

Na razie mieszkańcy, którzy zgłosili się do programu i przeszli weryfikacje, muszą zapoznać się z umowami i je podpisać.

Przedmiotem umowy zawieranej przez gminę z mieszkańcem jest ustalenie wzajemnych zobowiązań związanych z zaprojektowaniem, dostawą, montażem i eksploatacją indywidualnego zestawu OZE. Ten zestaw to określenie rodzaju urządzenia. Na terenie gminy Nowa Sucha są to kolektory słoneczne, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i kotły na biomasę. W umowie wskazany zostanie mechanizm przekazywania urządzenia danemu mieszkańcowi na własność w ramach realizowanego projektu. Określony będzie też konkretny udział finansowy za usługi zaprojektowania i wykonania modernizacji instalacji z zastosowaniem OZE. Całość projektu, a więc zaprojektowanie, dostawa i montaż indywidualnego zestawu wraz z wszelkimi niezbędnymi elementami i robotami, realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W ramach umowy mieszkaniec składa oświadczenie o tym, że ma tytuł prawny do domu. W szczególnych przypadkach może skorzystać z tego projektu mieszkaniec prowadzący działalność gospodarczą. Jednak promowani są głównie ci, którzy wykorzystają energię do celów mieszkalnych – posiadacze domów jednorodzinnych, których budynki mają warunki techniczne.

– Nie wszystkie obiekty spełniają odpowiednie normy. My to weryfikujemy i sprawdzamy. Nie w każdym budynku jednorodzinnym jest możliwość montażu urządzeń OZE zgodnie z oczekiwaniami klienta. Może być tak, że na przykład fotowoltaika, której chce mieszkaniec, jest nieodpowiednia w jego przypadku, ale możemy mu na przykład zaproponować kocioł na biopaliwo lub pompę ciepła – informował pod koniec roku przedstawiciel firmy, która będzie wykonywać montaż.

Trzeba to wiedzieć

Weryfikacje urządzeń OZE do konkretnych przypadków trwały do końca 2018 roku. Gmina przypomina też, że przy podpisywaniu umów ważne jest to, by mieszkańcy mieli świadomość, że w budynku jednorodzinnym powyżej 300 metrów kwadratowych oraz przy instalacji na budynkach gospodarczych i na gruncie stawka VAT, jaką będą musieli zapłacić, wyniesie 23 procent. Natomiast przy domu jednorodzinnym poniżej 300 metrów kwadratowych, to tylko 8 procent VAT.

W umowie jest też przedstawione, jaka jest odpowiedzialność gminy za realizację całego projektu w stosunku do mieszkańca. To poza nadzorem inwestorskim i organizacją przebiegu prac, m.in. zapewnienie usług serwisowych przez 5 lat gwarancji, przeglądy i wymiana elementów eksploatacyjnych, w tym glikolu.

W umowie są szczegółowo określone terminy płatności zgodnie z wyceną, indywidualną dla każdego mieszkańca za wykonanie montażu. Każde urządzenie bowiem wyceniano osobno dla każdego uczestnika projektu w zależności od lokalizacji, wielkości i stanu jego obiektu. Określone są też działania po stronie wykonawcy montażu urządzeń i mieszkańca. To regulują osobne załączniki do umowy na poszczególne urządzenia.

– Zapraszam uczestników projektu instalacji OZE na podpisywanie umów. Będą one podpisywane w Urzędzie Gminy w Nowej Suchej w sali numer 3 (parter). Konkretne terminy spotkań w tej sprawie będą ustalane telefonicznie z zainteresowanymi. Montaż instalacji rozpocznie się w marcu i będzie trwała do jesieni – poinformował Maciej Mońka.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWznowią prace
Następny artykułWoda jak kryształ