Strona główna Brochów Gmina stara się o obligacje

Gmina stara się o obligacje

617
0
PODZIEL SIĘ

W czasie ostatniej sesji Rady Gminy w Brochowie, która odbyła się 25 stycznia, jednym z tematów, jakimi zajęli się radni, było przegłosowanie uchwały w sprawie gminnych obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu. Mają one zabezpieczyć gminny budżet od strony finansowego zabezpieczenia inwestycji.

Pomysł z wypuszczeniem obligacji komunalnych przez gminę nie jest nowym. Piotr Szymański, wójt gminy Brochów wspominał, że taka forma zabezpieczenia funduszy na inwestycje jest znana i popularna wśród innych samorządów. Jest też w miarę bezpieczną formą, bo dającą gwarancję finansowania w korzystniejszej formie niż stosowane na ogół pożyczka i kredyt.

Są to obligacje komunalne na pokrycie deficytu zaplanowanego i związanego z wydatkami inwestycyjnymi. Na razie wystosowaliśmy zapytania ofertowe do banków, w których określiliśmy interesujące nas warunki zasad zbywania, nabywania i wykupu obligacji. Oczekujemy też określenia propozycji ze strony banków. Na odpowiedzi oczekujemy do 25 lutego. Zapoznamy się z nimi i wybierzemy najkorzystniejszą dla naszej gminy ofertę – poinformowała Hanna Wawrzyn, skarbnik gminy Brochów.

Na razie trudno określić, jaka będzie wartość obligacji, na jaki czas i kto może je nabyć, choć w tym ostatnim przypadku nabywa je emitent, czyli bank, który wypuścił obligacje. Szczegóły i decyzja odnośnie tego tematu znana będzie jednak dopiero z początkiem marca, po wyłonieniu banku, którego oferta zostanie przyjęta przez gminę.

Radni przegłosowali również sprawę zasad odpłatności za pobyt osób bezdomnych w schroniskach. Odpłatność jest ustalana od dochodów. Do 701 złotych (wysokości przyznanych świadczeń danej osobie) pobyt jest bezpłatny, a powyżej tej kwoty ustalany procentowo w zależności od kwoty przekraczającej limit.

W przypadku bezpłatnego pobytu dla bezdomnego gmina pokrywa pobyt bezdomnego w schronisku. Na terenie gminy korzysta z tego średnio do 5 osób. W ubiegłym roku z pobytu w schronisku skorzystały 3 osoby.

W trakcie sesji przyjęto też harmonogram spotkań sołeckich. W tym roku mają one szczególny charakter, gdyż są powiązane z wyborami nowych sołtysów i rad sołeckich. Kadencja obu organów, podobnie jak wójtów i rad gminy, ma trwać 5 lat.

Na koniec radni zatwierdzili plany pracy Rady Gminy Brochów oraz Komisji Rewizyjnej działającej przy radzie na rok 2019.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNADZIEJA UMIERA OSTATNIA
Następny artykułWspomóż naszych