Strona główna Teresin Dla każdego coś fajnego

Dla każdego coś fajnego

666
0
PODZIEL SIĘ

Muzyczne festyny, rajd rowerowy, zawody sportowe, ale też wydarzenia o charakterze historycznym i dydaktycznym.

W ciągu tego roku na mieszkańców czeka wiele atrakcyjnych wydarzeń. Zaglądamy do całorocznego kalendarium przedsięwzięć kulturalnych i sportowych w gminie Teresin.

Za nami lutowy Zjazd Gmin Kolbiańskich, halowe turnieje i feryjne zajęcia dla dzieci. Już w marcu gmina obchodzić będzie X Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych (1 marca godz. 11.00). Teresiński Ośrodek Kultury tradycyjnie zaprosi (9 marca) na koncert z okazji Dnia Kobiet. Tym razem na kameralnej scenie wystąpi Joanna Cieśniewska z zespołem.

Impreza goni imprezę

Dzień wcześniej, 8 marca po raz czwarty odbyć ma się Gala Sportu gminy Teresin. Końcówka sezonu halowego to łucznicza wielka impreza organizowana przez LKS Mazowsze Teresin wspólnie z GOSiR-em czyli Memoriał Hibnera w łucznictwie (2-3 marca). W tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty, a także XIV Międzynarodowy turniej zapaśniczy o puchar Mazowsza. Obie imprezy sportowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród najlepszych łuczników, a także zapaśników z Polski i zagranicy.

W kwietniu czekają nas obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Z kolei maj to słynna już „majówka”. W tym roku gmina powraca do organizacji rajdu rowerowego, tym razem „Śladami miejsc pamięci narodowej”. Nie zabraknie też tzw. majówki filmowej. W Niepokalanowie ponownie widzowie wezmą udział w akcji „Kino +”. Jak co roku będzie też patriotycznie, odbędą się gminne obchody 229. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Natomiast na stadionie GOSiR przy alei XX-lecia rywalizować będą młodzi biegacze w ramach Teresińskiego Mityngu Lekkoatletycznego.

W maju na miłośników muzyki czeka IV Festiwal Pieśni Maryjnej. W TOK-u sypnie „Talentami” czyli nagrodami w kolejnych cyklicznych imprezach, którymi są: Teresiński Przegląd Twórczości Scenicznej „Mrowisko” i Teresiński Przegląd Sztuk Plastycznych „Tygiel”. Gminna Biblioteka Publiczna uczci Tydzień Bibliotek. To ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

Lato w plenerze

Gdy na horyzoncie pojawi się lato, nastanie czas imprez plenerowych. Największą i najpopularniejszą jest oczywiście Teresińska Noc Czerwcowa, wielki festyn, który powoduje, że do Teresina tłumnie zjeżdżają mieszkańcy całego powiatu, ale też spoza jego granic. O tym, kogo w tym roku zobaczymy na scenie, dowiemy się zapewne już niebawem. Jednak czerwiec, a w zasadzie jego początek to przecież imprezy, na które czekają przede wszystkim najmłodsi. Z okazji Dnia Dziecka będzie odbywało się wiele imprez w poszczególnych sołectwach m.in. znany już piknik w Granicach – Osiedle, no i oczywiście festyn „Rodzina Razem” na placu rekreacyjnym w Teresinie. Zaplanowany jest też VI Zjazd Pojazdów Zabytkowych oraz Teresińska Noc Seniora. Nie zabraknie sportu, bo UKS Filipides i GOSiR wspólnie zaproszą na Mistrzostwa Mazowsza w Lekkiej Atletyce U12 i U14. Czekają nas też atrakcje związane z Nocą Bibliotek. W tym roku Gmina planuje obchody związane z 30. rocznicą Okrągłego Stołu.

Lipiec i sierpień przyniosą emocje szczególnie miłośnikom kolarstwa. Na ulicach gminy Teresin ponownie ścigać się będą szosowcy. Będzie to 62. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Dookoła Mazowsza”. W lipcu rywalizować na sportowo będą też starsi mieszkańcy, bo zostaną zaproszeni do udziału w Olimpiadzie Seniorów. Natomiast wielbiciele kowbojskich rytmów już teraz mogą czuć się zaproszeni na IV Piknik Country & Folk Stacja Teresee’n.

W sierpniu tradycyjnie świętować będziemy 78. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. 15 sierpnia Niepokalanów zaprosi na uroczysty odpust. Szlagierowa impreza w drugim miesiącu wakacji to oczywiście Przegląd Zespołów Grających do Tańca czyli popularny „Kotlet”. O frekwencję podczas imprezy organizowanej przede wszystkim przez Teresiński Ośrodek Kultury martwić się nie trzeba. To przecież wspaniała zabawa na dechach przy szalonych rytmach muzyki dance. Odbędzie się po raz trzeci.

Na wakacje zaplanowana jest również uroczystość z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymanowie.

Jesienne propozycje

1 września to czas gminnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Wrzesień wiąże się również z organizacją Gminnych Dożynek, które po raz trzeci odbędą się w Teresinie. Na stadionie GOSiR na dzieci i młodzież czekać będzie kolejne sportowe wydarzenie, tym razem Mistrzostwa Teresina w Lekkiej Atletyce. W Pawłowicach odbędzie się trzecia edycja święta jeźdźców i myśliwych tzw. „Hubertus”. Niepokalanów zaprosi do udziału w akcji „Narodowego czytania”.

Początek października to jak zawsze Dni Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego, organizowane w Skrzelewie już po raz dwudziesty pierwszy. W październiku obchodzić będziemy ponadto XX. Dzień Papieski. Z kolei TOK zaprosi na XIX Ogólnopolski Przegląd Teatrów Niesfornych „Galimatias”. Wzorem lat ubiegłych swoje święto będą miały   mieszkanki o imieniu Teresa. Przed nimi ósma edycja imienin, czyli wspólne uroczyste spotkanie pod hasłem „O Teresach w Teresinie”. Jesienią w hali widowiskowo-sportowej w Teresinie rywalizować będą zapaśnicy w ramach Mistrzostw Mazowsza w zapasach w stylu wolnym.

Gminne obchody święta Niepodległości Polski to jaka zawsze 11 listopada.

Z kolei w TOK-u miesiąc ten to czas Gminnych Dni Retoryki. Ich powiatowy szczebel nastąpi w grudniu. Początek grudnia związany jest ponadto z obchodami rocznicy rozstrzelania 20 Więźniów z Pawiaka. Z kolei tuż przed świętami Bożego Narodzenia atrakcją dla najmłodszych będą tradycyjne Mikołajki na obiektach DworzecTO.Kultura, jak również Strażackie Mikołajki w sołectwie Granice-Osiedle. W planach jest także XII Gimnazjada „Młodzi mistrzowie sportu”.

Wymieniliśmy te największe z zaplanowanych wydarzeń, większość z nich na stałe wpisana jest w coroczny kalendarz imprez i gminnych przedsięwzięć. Jak widać, nie będziemy się nudzić.

Marcin Odolczyk