Strona główna Sochaczew miasto Burmistrz chce bonifikaty

Burmistrz chce bonifikaty

512
0
PODZIEL SIĘ

Od tego roku użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa wykorzystywanych na cele mieszkaniowe z mocy ustawy zmieniło się we własność. Przy ich przekształceniu można liczyć na atrakcyjne zniżki. Na gruntach skarbu państwa jest to zniżka 60 procent. Dla gruntów miejskich burmistrz Sochaczewa proponuje jeszcze wyższą bonifikatę, sięgającą aż 95 procent.

Przypomnijmy, że przez lata właściciele mieszkań znajdujących się w blokach stojących na samorządowych działkach mogli przejmować te grunty na własność z 95 procentową bonifikatą.

Chcemy utrzymać tę bonifikatę dla bloków i kamienic, ale dodatkowo przyznać ją także właścicielom prywatnych domów, dlatego wystąpię do radnych na najbliższej sesji, aby 95-procentową ulgą objąć również grunty miejskiej, na których stoją budynki jednorodzinne. Nie można dzielić mieszkańców i jeśli stosujemy preferencyjne zasady, to dla wszystkich. Wierzę, że rada miasta podzieli moje stanowisko. Nasza propozycja może bezpośrednio dotyczyć około 1500-1700 rodzin – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Przyznanie tak wysokiej bonifikaty oznacza, że w perspektywie kilku lat budżet miasta straci około 3 mln. zł. O tyle spadną jego wpływy, gdyby z ulgi w krótkim czasie skorzystali wszyscy dotychczasowi użytkownicy wieczyści miejskich działek.

Wpływy z opłaty zasilały nasz budżet co roku kwotą około 400 tysięcy, zatem po oddaniu gruntów na własność o tyle mniej będzie do podziału w budżecie Sochaczewa na 2020 rok. Budżet miasta jest w dobrej kondycji, ten uszczerbek w dochodach odczujemy, ale jestem przekonany, że warto iść w kierunku jednej stawki bonifikaty dla wszystkich, bez względu na to, czy mieszkają w bloku, czy zbudowali dom – dodaje burmistrz.

UM / atu

fot. Pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyrównają i utwardzą
Następny artykułLekcje bankowości