Strona główna Chodaków Będzie jaśniej na Chopina

Będzie jaśniej na Chopina

576
0
PODZIEL SIĘ

Już wkrótce wzdłuż ulicy Chopina – między rondem Jana Pawła II, a torami kolejki wąskotorowej w Kistkach – stanie 45 energooszczędnych lamp. W tegorocznym budżecie miasta na ich ustawienie przeznaczono kilkaset tysięcy złotych.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Sochaczewa ogłosił przetarg dotyczący wyłonienia firmy, która dostarczy, dokona montażu nowych lamp oraz przebuduje sieć zasilania latarni z napowietrznej na podziemną wzdłuż remontowanej obecnie ulicy Chopina. Przypomnijmy, że przebudowa oświetlenia w pasie drogowym modernizowanej obecnie drogi wojewódzkiej nr 705 jest wkładem własnym miasta w inwestycję realizowaną wspólnie z Mazowieckiem Zarządem Dróg Wojewódzkich.

Zapłacimy za ustawienie 45 nowych słupów wyposażonych w energooszczędne oprawy ledowe. Podobne oświetlenie stanęło w ulicy Chodakowskiej i doskonale się sprawdza. Pas drogowy jest dobrze doświetlony, a pobór energii ledów w porównaniu z tradycyjnymi oprawami, nieporównywalnie mniejszy – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Z kolei Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza dodaje: – Nowe słupy mają być wyposażone w gniazdka służące do zasilania iluminacji świątecznych oraz uchwyty do flag. Chcemy też skorzystać z faktu, że ulica Chopina będzie rozkopana i w tym czasie przebudować zasilanie oraz dostawić kilka lamp w ulicach Matejki i Kuźmińskiego.

Zwycięska firma będzie musiała swoje prace skoordynować z innymi wykonawcami obecnymi na budowie. Ekipy już zajmują się montażem studni kanalizacji deszczowej, a po nich wymianie ma ulec podbudowa jezdni, chodniki, sieć energetyczna. Spółka PGE Dystrybucja planuje jeszcze wymianę przyłączy elektrycznych do posesji.

Na oferty firm zainteresowanych tym, wartym kilkaset tysięcy kontraktem, Urząd Miejski czeka do 4 lutego. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę prac, to na oddanie oświetlenia do użytku będzie miał on czas do 31 lipca. Nie jest to jednak sztywny termin, bo w przypadku kolizji robót elektrycznych z innymi branżami, ratusz dopuszcza ich przesunięcie.

Przypomnijmy, że projekt przebudowy ulicy Chopina, którą na zlecenie MZDW wykona konsorcjum firm Granar i Invest AG, przewiduje kompleksowe prace, obejmujące nie tylko budowę nowej nawierzchni, obustronnych chodników i ścieżki rowerowej, ale również całej infrastruktury podziemnej, łącznie z kanalizacją deszczową. A to powoduje, że ulica na czas remontu została całkowicie wyłączona z ruchu. Jest to związane z budową w ciągu ulicy Chopina kanalizacji deszczowej, która zostanie ułożona w pięciometrowych wykopach. Dlatego na czas remontu, który potrwa prawdopodobnie do końca czerwca, wyznaczono objazdy.

Dodajmy, że w związku z przebudową ul. Chopina zmianie uległ również rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 1, 2, 3, 3A, 5, 6, LD i DHL będą korzystać z objazdu ulicami Trojanowską, Łąkową i Młynarską.

opr. Jerzy Szostak

fot. Pixabay

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrant na szkolenia
Następny artykułStadion zmienia oblicze