Strona główna Sochaczew miasto Będzie chodnik na Wyszogrodzkiej

Będzie chodnik na Wyszogrodzkiej

613
0
PODZIEL SIĘ

To, o co od kilku lat walczyli mieszkańcy ulicy Wyszogrodzkiej, staje się faktem. W ubiegłym tygodniu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca czerwca.

Jak poinformowała nas Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, 20 lutego powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie MZDW wybuduje wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej chodnik oraz przebuduje wjazdy do znajdujących się przy ulicy posesji.
Bezpieczna droga dla pieszych powstanie do końca czerwca na odcinku 1714 metrów, od skrzyżowania z ulicą Powstańców Warszawy do granic miasta. To kolejna inwestycja na terenie Sochaczewa realizowana w ramach współpracy pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego a miastem.

Wspólna sprawa

Przypomnijmy, że cała sprawa zaczęła się w 2016 roku, w momencie finalizowania budowy ronda i remontu fragmentu ulicy Wyszogrodzkiej. Mieszkańcy posesji położonych przy ulicy sądzili, że brakujący odcinek chodnika w kierunku osiedla przy ulicy Korczaka zostanie wybudowany przy okazji modernizacji ulicy. Okazało się, że Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich nie otrzymał na ten cel środków. Tym samym jego budowa nie znalazła się w planie inwestycyjnym zarządcy drogi. Podobno argumentem przemawiającym przeciwko budowie bezpiecznego przejścia wzdłuż Wyszogrodzkiej był fakt, że ulica w tym miejscu ma szerokie pobocze i mieszkańcy mogą korzystać z niego bez problemu. Nikt nie pomyślał jednak, że jest to możliwe jedynie wtedy, gdy jest sucho. Natomiast, gdy pada deszcz lub leży śnieg, mieszkańcy, w tym dzieci uczęszczające do chodakowskich szkół, zmuszeni są do chodzenia po jezdni.
Zdesperowani mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa. Na jego reakcję nie musieli długo czekać. Już podczas pierwszego spotkania nie tylko poparł inicjatywę, ale zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiał z szefostwem MZDW. Interwencja burmistrza okazała się skuteczna. W przesłanym do niego piśmie szefostwo Mazowieckiego Zarządu Dróg poinformowało, że jeżeli miejski samorząd wspomoże finansowo inwestycję, to MZDW przystąpi do jej realizacji. Władze miasta przystały na tę propozycję, zobowiązując się do pokrycia kosztów związanych z wykonaniem dokumentacji technicznej.

Współpraca popłaca

Kolejnym krokiem było skierowanie w 2017 roku przez burmistrza na sesję Rady Miejskiej projektu uchwały dotyczącego wsparcia finansowego samorządu Mazowsza w budowie brakującego fragmentu chodnika. Ówcześni radni jednogłośnie poparli uchwałę. Po jej przyjęciu MZDW zobowiązał się do zapisania w swoim 14 budżecie na 2018 r. środków na realizację inwestycji. Co prawda fundusze na ten cel zostały zabezpieczone, ale mimo ogłoszenia kilku przetargów, nie udało się wyłonić wykonawcy. Powód był prozaiczny – wykonawcy za wybudowanie chodnika żądali wielokrotności kwoty, jaka na ten cela została przeznaczona.
– Za pierwszym razem kwoty z kosztorysów oraz z ofert znacznie się rozminęły. Podobnie jak zarządca drogi i mieszkańcy Chodakowa, liczę, że tym razem uda się znaleźć firmę, która złoży rozsądną ofertę i przed wakacjami odda chodnik do użytku. Cieszę się, że MZDW nie odłożyło tych planów na półkę – mówi burmistrz Piotr Osiecki.
– Miejmy nadzieję, że w tym roku sytuacja na rynku wykonawców ustabilizuje się i uda się w końcu zrealizować inwestycję, dzięki której mieszkańcy będą mogli bezpiecznie dotrzeć do swoich domów – dodaje nam z kolei Adam Orliński. – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który od samego początku wspierał działania mieszkańców oraz władz miasta w sprawie budowy chodnika.
Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Jak poinformował nas Adam Orliński, prawdopodobnie już na początku marca MZDW ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy kolejnej inwestycji drogowej na terenie Sochaczewa. Będzie nią przebudowa ulicy 15 Sierpnia, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Boryszewską do obwodnicy Sochaczewa.
– Dzięki prowadzonej od kilku lat współpracy pomiędzy samorządem Mazowsza i Sochaczewa znacznie poprawił się stan infrastruktury drogowej na terenie miasta. W sumie w ciągu ostatnich kilku lat MZDW wydało na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych. Także i w tym roku nie zwalniamy tempa. Rozpoczęliśmy przebudowę ulicy Chopina oraz rozpoczynamy wspomniany remont ulicy15 Sierpnia i budowę chodnika wzdłuż Wyszogrodzkiej. Z kolei na przyszły rok planujemy wspólnie z samorządem Sochaczewa przystąpić do przebudowy fragmentu Alei 600-lecia, na odcinku od przejazdu w Kistkach do skrzyżowania z ulicą Trojanowską – poinformował nas Adam Orliński.
Jerzy Szostak
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKsiążka na telefon
Następny artykułGmina kupuje działki