Strona główna Sochaczew miasto Będzie bonifikata na ziemię

Będzie bonifikata na ziemię

1471
0
PODZIEL SIĘ

Prawdopodobnie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni zajmą się propozycją burmistrza dotyczącą udzielania bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego gruntów we własność.

Przypomnijmy, że 1 stycznia weszły przepisy, według których będzie można przekształcić prawo użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Właścicielem gruntu staniemy się po wniesieniu dwudziestu rocznych opłat, a jeśli ktoś zapłaci całą kwotę jednorazowo, może liczyć na zniżki. Na gruntach skarbu państwa w tym roku ta zniżka to 60 procent. Przez kolejne pięć lat zniżka będzie malała co rok o 10 procent. W 2020 roku wyniesie 50 procent, w 2021 spadnie do 40 procent i tak aż do zera.

Natomiast jeżeli radni przychylą się do prośby burmistrza Piotra Osieckiego, to użytkownicy gruntów miejskich znajdujących się pod budynkami mieszkalnymi będą mogli skorzystać z bonifikaty sięgającej 95 procent. Dodajmy, że z bonifikaty w tej wysokości mogli już skorzystać właściciele mieszkań znajdujących się w blokach, stojących na samorządowych działkach. Wiele rodzin wystąpiło o wykup ułamkowych części gruntu i stało się za symboliczną opłatą ich pełnoprawnymi właścicielami.

Chcemy utrzymać tę bonifikatę dla bloków i kamienic, ale dodatkowo przyznać ją także właścicielom prywatnych domów, dlatego wystąpię do radnych na najbliższej sesji, aby 95-procentową ulgą objąć również grunty miejskie, na których stoją budynki jednorodzinne. Nie można dzielić mieszkańców. Jeśli stosujemy preferencyjne zasady, to dla wszystkich. Wierzę, że rada miasta podzieli moje stanowisko. Nasza propozycja może bezpośrednio dotyczyć około 1500-1700 rodzin – mówi Piotr Osiecki.

Co prawda budżet miasta w związku z przekształceniem gruntów straci wpływy z opłat za użytkowanie wieczyste – około 3 miliony złotych, ale w ich miejsce wejdą opłaty za posiadany grunt.

Mamy także dobrą wiadomość dla tych mieszkańców Sochaczewa, których budynki położone są na gruntach należących do Skarbu Państwa. Otóż w ubiegłym tygodniu Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Nowe przepisy przewidują, że na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd. Oznacza to, że jeżeli miejscy radni zgodzą się na uchwalenie bonifikaty w wysokości 95 procent, to wojewoda mazowiecki będzie ją musiał z automatu zastosować przy przekształcaniu gruntów należących do skarbu państwa.

opr. Jerzy Szostak

fot.archiwum