Strona główna Sochaczew miasto 20 milionów dla spółki

20 milionów dla spółki

754
0
PODZIEL SIĘ

Agencja Rozwoju Przemysłu dokapitalizowała kwotą 20 milionów złotych sochaczewską spółkę Energop. Firma otrzymane środki przeznaczy na inwestycje w sektorach strategicznych dla polskiej gospodarki: energetycznym, petrochemicznym, offshore, konstrukcji stalowych i atomowym.

Po raz kolejny rząd postanowił wspomóc finansowo sochaczewską spółkę Energop. Tym razem otrzyma ona z Agencji Rozwoju Przemysłu 20 milionów złotych. Dokapitalizowanie pozwoli firmie m.in. na rewitalizację parku maszynowego oraz realizację kontraktów dla kluczowych klientów. Umowa o wsparciu finansowym została podpisana 1 lutego w siedzibie firmy.

Jak powiedział podczas spotkania Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.: Energop dołączył w połowie ubiegłego roku do grupy kapitałowej ARP. Po tych kilku miesiącach wiemy, że była to dobra decyzja: spółka modernizuje linie produkcyjne, podpisuje kontrakty na współpracę z dużymi partnerami i zapełnia portfel zamówień na najbliższe lata. Wszystko to dzięki pracowitości i determinacji zarządu oraz dobrym relacjom z lokalnym otoczeniem. Energop ma duże przewagi konkurencyjne i może być liderem w swojej branży, ale żeby ten cel osiągnąć, potrzebne są inwestycje. W ARP mocno wspieramy proces rozwoju w naszych spółkach. Dlatego cieszę się, że dzięki naszemu dokapitalizowaniu zakład rozwinie swoje możliwości produkcyjne i zyska nowe kontrakty.

 Dobre czasy

 Przypomnijmy, że Energop posiada ponad 50-letnie doświadczenie na rynku budownictwa przemysłowego i energetycznego i zatrudnia obecnie prawie 300 osób.

Dobre czasy dla sochaczewskiej spółki zaczęły się w ubiegłym roku. Wtedy to dzięki m.in. staraniom posła Macieja Małeckiego, przewodniczącego sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa, dołączył do Grupy Kapitałowej ARP. Co z kolei spowodowało wzrost pozycji spółki na rynku, która obecnie postrzegana jest jako jeden z liderów w swojej branży.

Sochaczewski Energop ma duże przewagi konkurencyjne i może być championem w swojej branży. Cieszymy się, że ARP to dostrzega, że Skarb Państwa chce tu mocno zainwestować. A wierzę, że jest to bardzo dobra inwestycja z krótką perspektywą zwrotu. Mam ogromne poczucie satysfakcji nie tylko dlatego, że inwestycja dotyczy mojego regionu, ale także z powodu osobistych przekonań. Zawsze uważałem, że polskie firmy stać na wiele i trzeba im pomagać w rozwoju, a nie bezmyślnie prywatyzować i się ich pozbywać. Spółki Skarbu Państwa potrzebują dobrego zarządzania, a czasami mądrego dokapitalizowania, żeby rozwinąć skrzydła. To także ważna zasada pracy w komisji, której przewodniczę – stwierdził Maciej Małecki.

Z kolei Paweł Łapa, prezes Energopu, podkreślił, że poszerzenie parku maszynowego o nowoczesny sprzęt umożliwi wzrost zdolności produkcyjnych o 25 procent. I zgodnie z przyjętą strategią, firma w najbliższych latach zamierza koncentrować się na dalszym rozwoju w zakresie m.in. prefabrykacji rurociągów, produkcji zbiorników, cystern i pojemników metalowych do zastosowań przemysłowych. Spółka planuje także dalszą ekspansję zagraniczną. Już dziś wśród jej odbiorców znajdują się firmy z Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec.

– Dokapitalizowanie wzmocni naszą pozycję jako oferenta i umożliwi negocjowanie oraz realizację kolejnych znaczących kontraktów, o które zabiegamy. Na uwagę zasługuje fakt, iż wzrost popytu na energię sprzyjać będzie rozbudowie dotychczasowego potencjału produkcyjnego elektrowni o nowe bloki energetyczne i modernizacje tych istniejących. I tutaj m.in. dostrzegamy szansę dla Energopu na pozostanie w gronie liderów na rynku wykonawców – powiedział Paweł Łapa.

opr. Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew