Strona główna Wyszogród Zmarł Stanisław Hińc

Zmarł Stanisław Hińc

662
0
PODZIEL SIĘ

W Warszawie w wieku 93 lat zmarł Waldemar Stanisław Hińc. Jego dziełem była powojenna m.in. odbudowa zabytkowych obiektów, takich jak hotel Bristol w Warszawie, czy hotel Belvedere w Pradze.

Waldemar Hińc urodził się 6 maja 1925 roku w Wyszogrodzie, gdzie spędził swoje pierwsze lata młodości. Wraz z rodzicami mieszkał w  dawnym Pałacu Sławińskich. Mieściła się tam Publiczna Szkoła Powszechna. Od 1925  do 1932 roku Czesław Hińc, ojciec Waldemara, pracował jako nauczyciel i kierownik w Szkole Powszechnej w Wyszogrodzie. Potem rodzina przeprowadziła się do Rogozina koło Płocka. W 1937 roku Waldemar Hińc rozpoczął edukację w męskim Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Naukę przerwała wojna. W kwietniu 1940 roku Czesław Hińc został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie kilka tygodni później zmarł. Po śmierci męża Jadwiga Hińc utrzymywała syna i jego młodsze siostry, Urszulę i Czesławę. Po wojnie Waldemar kontynuował naukę w płockim gimnazjum. Jego działaniami o charakterze politycznym zainteresowała się służba bezpieczeństwa. Ostrzeżony przez znajomego uciekł do Brodnicy, a potem do Wrocławia. Ukrywał się tam pod innym nazwiskiem. Ukończył studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej. W 1952 roku dostał nakaz pracy do Biura Projektów Budownictwa Ogólnego w Warszawie i przepracował w nim 58 lat.

W wolnych chwilach Waldemar Hińc pisał książki. Były to pamiętniki i wspomnienia. Jedna z ciekawszych to „Wyszogród: smuga pamięci”, bogato udokumentowana historia miasta, oparta o archiwum jego ojca Czesława Hińca. Pan Waldemar był człowiekiem pełnym energii, otwartym na ludzi i mimo swego wieku na nowe technologie. Mimo wieku biegle posługiwał się komputerem. Ostatnia jego wizyta w Wyszogrodzie miała miejsce w listopadzie 2018 roku z okazji odsłonięcia i poświęcenia repliki tablicy upamiętniającej osoby poległe w 1920 roku.

Pogrzeb wyszogrodzianina odbył się  28 grudnia. Spoczął na warszawskich Powązkach.

BN

Fot. archiwum rodzinne

Rodzina Hińców z lat 20. ub. wieku

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUzupełniające wybory
Następny artykułNoworoczny koncert