Strona główna Żelazowa Wola Zimowe zajęcia u Chopina

Zimowe zajęcia u Chopina

540
0
PODZIEL SIĘ

Po świątecznej przerwie wracają zajęcia dla najmłodszych w Żelazowej Woli oraz możliwość zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz wystawy czasowej.

Muzeum pracuje nieprzerwanie przez cały rok, choć szczególnie intensywnie jedynie w weekendy. W ciągu tygodnia dorosłym oferowane jest zwiedzanie z przewodnikiem – od wtorku do piątku o godzinie 12.00 i 14.00. Natomiast w soboty i niedziele o godzinie 11.00, 13.00., 14.00.

Najmłodsi melomani, czyli dzieci w wieku 0-3 lat spotkali się już w niedzielę, 13 stycznia na zajęciach umuzykalniających, prowadzonych w oparciu o metodę prof. Eliasa E. Gordona. Były to tzw. śpiewanki i rytmiczanki z wykorzystaniem rekwizytów, takich jak chusty czy instrumenty Orffa. Przygotowują one maluszki do odbioru muzyki w przyszłości. W programie znalazły się też elementy muzyki ludowej i klasycznej, w tym utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Starsze dzieci (3-10 lat) spotkały się w Małej Akademii Chopinowskiej i Klubie Przyrodnika. Na pierwszym spotkaniu w tym roku poznawały przykłady muzyki polskiej począwszy od kompozytorów preromantycznych, którym przysłuchiwał się Chopin, po współczesność w muzyce polskiej. W Klubie Przyrodnika natomiast zachwycali się piętrowymi układami roślinności, poznawali egzotyczne krzewy i cykle funkcjonowania natury.

Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Koszt pojedynczego spotkania 15 zł (Mała Akademia Chopinowska + Klub Przyrodnika), a miesięczny karnet 45 zł. Kolejne spotkania czekają w lutym.

Swoje spotkanie w styczniu będzie też mieć Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Tym razem będzie okazja poznać mazurki Chopina w transkrypcjach wokalnych Pauliny Viardot, hiszpańskiej śpiewaczki z XIX wieku. Chopinowskie pieśni, czy  śpiewane mazurki rezonowały na przyszłe pokolenia, skutkując nowymi transkrypcjami i aranżacjami jego utworów na różne instrumenty oraz składy orkiestrowe. Chopinowskie mazurki wykonają we wtorek, 22 stycznia o godzinie 12.30, Olga Siemieńczuk (śpiew) i Karolina Tańska (fortepian). Mile widziani na koncercie wszyscy chętni, nie tylko seniorzy.

oprac. BN

Fot. Muzeum ŻW