Strona główna Kultura Zimowe spotkania z historią

Zimowe spotkania z historią

467
0
PODZIEL SIĘ

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało szereg atrakcji na zbliżające się ferie zimowe. Wszystkie zajęcia mają za cel poznanie lokalnej historii.

W tym roku zimowy wypoczynek uczniów rozpocznie się 28 stycznia i potrwa do 10 lutego.

 Zajęcia rozpoczną się już przez feriami, w czwartek 24 stycznia. Pracownicy Muzeum zapraszają dzieci i młodzież na godzinę 12.00 na promocję i spotkanie z autorami książki „Bzura 1914-15”. Potem o 12.45 nastąpi prezentacja wystawy czasowej „Bzura 1914-15”, realizowanej w ramach projektu „Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-15. Nieinwazyjne rozpoznanie stanowisk archeologicznych z okresu I wojny światowej”. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

Z kolei w sobotę, 26 stycznia w Iłowie ruszy VII Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką. Zainteresowani uczestnicy wpłacają wpisowe 15 zł na osobę. W ramach tego każdy rajdowicz otrzyma okolicznościowy znaczek, ciepły posiłek – grochówka, mapy oraz obsługę przewodnicką.

Kolejne atrakcje na młodzież szkolna czekają w sobotę, 2 lutego. Na terenie Sochaczewa od 12.00 do 15.00 odbędzie się Gra Miejska „Z dziejów Sochaczewa”. Dedykowana jest ona rodzinom z dziećmi, oraz adresowana do dzieci i młodzieży w wieku 10-17 lat. Start w siedzibie Muzeum. Koszt dla każdego uczestnika wynosi 4 zł.

Na wtorek, 5 lutego od godziny 12.00 do 13.00 zapowiadane jest muzealne spotkanie z archeologiem. Zajęcia o wykonywaniu i użyciu narzędzi poprzedzi prezentacja filmu animowanego o prehistorycznych łowcach. Tu zaproszeni są najmłodsi pasjonaci historii w wieku 5-10 lat (wstęp 4 zł). Następnego dnia, 5 lutego od 12.00 do 15.00 uczniowie będą mogli zwiedzać Muzeum bezpłatnie z przewodnikiem. Jednak muszą to być grupy zorganizowane liczące min. 4 osoby.

Cykl imprez w Muzeum zakończy się w sobotę, 9 lutego. W godzinach od 12.00 do 16.00 zaprezentowany zostanie pokaz rekonstrukcyjny   „W obozie powstańców styczniowych 1863 roku”. Rekonstruktorzy wystąpią w strojach z epoki. W jego prezentacji odbędzie się pokaz strzelecki broni czarnoprochowej, wykład i wystawa zabytków z czasów powstania styczniowego zebranych na terenie ziemi sochaczewskiej z lat 1863-64.

Warto więc wybrać się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy na Bzurą, by poznać mniej znane, a na pewno ciekawe fragmenty historii.

BN

Fot. Bogumiła Nowak