Strona główna Sochaczew miasto ZAMKNĘLI DOJAZD DO CHODAKOWA

ZAMKNĘLI DOJAZD DO CHODAKOWA

973
0
PODZIEL SIĘ
Fot.: Janusz Szostak

 Rozpoczął się zapowiadany od kilku miesięcy remont ulicy Chopina. Prace związane z przebudową jednej z najważniejszych ulic Sochaczewa potrwają do końca czerwca i pochłoną prawie 12 milionów złotych.

O przebudowie drogi wojewódzkiej nr 705, a dokładnie jej odcinka od ronda Jana Pawła II do przejazdu kolejowego w Kistkach, mówi się od lat. Pierwsze plany jej modernizacji pojawiły się w 2008 roku w związku z przypadającą w 2010 roku dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Samorząd Mazowsza, który jest zarządcą drogi, obiecał wówczas władzom Sochaczewa, że ulica Chopina zostanie wyremontowana na całej swojej długości, podobnie jak droga z Żelazowej Woli do Chodakowa.

Zaklęty krąg

Z tej obietnicy nic jednak nie wyszło. Powodem był nie tylko brak środków w budżecie Mazowsza na realizację inwestycji. A ten wynika ze zbyt dużego Janosikowego, jakie samorząd województwa musiał w tamtym okresie płacić na rzecz biedniejszych regionów Polski. To powodowało, że na Mazowszu zaprzestano wówczas praktycznie realizacji inwestycji drogowych. W dodatku w ulicy Chopina przed rozpoczęciem przebudowy należało najpierw ułożyć kanalizację sanitarną. Ta inwestycja leżała z kolei w gestii miasta, które nie miało jeszcze podpisanej umowy na dofinansowanie jej realizacji ze środków unijnych. Dodajmy, że chodziło o kwotę prawie 50 milionów złotych. A bez zewnętrznego wsparcia budowa sieci nie była możliwa. Do przebudowy Chopina powrócono dopiero po wybudowaniu kanalizacji.

Ale i tym razem realizacja inwestycji napotkała trudności. Otóż część właścicieli posesji położonych przy ulicy nie zgodziła się na przedstawiony przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich plan przebudowy, który zakładał konieczność poszerzenia drogi kosztem przylegających do niej działek. Protest mieszkańców spowodowało wycofanie się MZDW z przebudowy. Zamiast tego Zarząd przystąpił do modernizacji „mniej konfliktowych” ulic stanowiących na terenie miasta fragment drogi nr 705, czyli: Wyszogrodzkiej, Piłsudskiego i Żyrardowskiej.

Przełamane fatum

I gdy wszystko wskazywało, że do remontu Chopina nie dojdzie w najbliższych latach, do akcji wkroczyły władze miasta. Dzięki inicjatywie Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa, doszło do spotkania z zarządem Mazowsza. W wyniku rozmów miejski samorząd zobowiązał się do sporządzenia dokumentacji technicznej przebudowy ulicy. Miasto zadeklarowało także wybudowanie nowego oświetlenia ulicy Chopina oraz ułożenie nowej sieci wodociągowej. To z kolei spowodowało, że w ubiegłym roku MZDW ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy jednej z najważniejszych ulic Sochaczewa, przeznaczając na ten cel 9,6 mln zł. Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma, która za wykonanie prac zażądała aż 18,9 mln zł. Jednak MZDW na taką kwotę, dwa razy wyższą niż zakładana, nie mógł się zgodzić.

Konieczne było ogłoszenie kolejnego przetargu, na który wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm Granar i Invest AG, proponując 10,8 mln zł. Kwota ta nadal przewyższa kosztorys o ponad milion złotych, lecz dzięki staraniom Adama Orlińskiego, radnego Sejmiku Mazowsza, zarząd województwa zgodził się na dołożenie brakujących środków. I tym samym po prawie dziesięciu latach starań inwestycja mogła w końcu dojść do skutku.

Objazdami do Chodakowa

Przypomnijmy, że projekt przebudowy ulicy Chopina przewiduje kompleksowe prace, obejmujące nie tylko budowę nowej nawierzchni, obustronnych chodników i ścieżki rowerowej, ale również całej infrastruktury podziemnej, łącznie z kanalizacją deszczową. A to powoduje, że ulica na czas remontu zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Jest to związane z budową w ciągu ulicy Chopina kanalizacji deszczowej, która zostanie ułożona w pięciometrowych wykopach. Dlatego na czas remontu, który potrwa prawdopodobnie do końca czerwca, wyznaczono objazdy.

Dla samochodów osobowych objazd został poprowadzony ulicami: Trojanowską, Łąkową i Młynarską. Objazd dla samochodów ciężarowych, w tym ruchu tranzytowego, będzie przebiegał drogą wojewódzką nr 575 (Kazuń-Śladów-Kamion) i łączącą się z nią drogą krajową nr 50, której część stanowi obwodnica Sochaczewa.

Dodajmy, że w związku z przebudową ul. Chopina od 7 stycznia do odwołania  zmianie uległ również rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 1, 2, 3, 3A, 5, 6, LD i DHL będą korzystać z objazdu ulicami Trojanowską, Łąkową i Młynarską.

Jerzy Szostak