Strona główna Kultura Zaklinali kolej na czytanie

Zaklinali kolej na czytanie

481
0
PODZIEL SIĘ

Przed świętami Bożego Narodzenia w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie podsumowano VII Powiatowy Konkurs Fotograficzny organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie.

W tym roku partnerem konkursu było Muzeum Kolei Wąskotorowej. Hasło tegorocznej edycji to „Zaklinajmy… Zaczytajmy… Kolej na czytanie”. Konkurs adresowany był do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych (klas IV-VIII i III gimnazjum) oraz szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego.

Tym razem zdjęcia przedstawiały osobę czytającą w miejscach związanych z koleją – w pociągu, na stacji, peronie, przy lokomotywie, wagonach, a także z torami w tle. Zgłoszonych zostało 156 zdjęć z 11 szkół z całego powiatu, wykonanych przez uczniów i nauczycieli. Jury konkursowe zwracało uwagę na oryginalność oraz zgodność z tematem.

Zachwycili pomysłami

Po dokładnym przeanalizowaniu prac jurorzy nagrodzili 18 osób. Nagrody przyznano w czterech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych, czyli w klasach IV-VI triumfowali uczniowie z SP Teresin.   Zgarnęli wszystkie nagrody. Nagrodzonymi zostali Kalina Staszewska, Jakub Zień, Joanna Zemła, a wyróżnionym Alan Pawelec.

Z kolei w kategorii szkół podstawowych w klasach VII-VIII i III klasie gimnazjum nagrody zdobyli: Inga Andryszczyk (SP w Teresinie), Oliwia Białas (SP nr 1 w Sochaczewie), Fabian Piątkowski (SP w Giżycach). Wyróżniono aż cztery osoby –   Marię Kaźmierczak (SP w Kurdwanowie), Patrycję Ostrowską (SP nr 1 w Sochaczewie), Olgę Walczak (SP nr 6 w Sochaczewie) i Wiktorię Zobaczyńską (SP nr 1 w Sochaczewie).

W kategorii szkół ponadpodstawowych prawie wszystkie nagrody zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie. Jury nagrodziło z tej szkoły Wiktorię Stalpińską, Dominikę Piechotę i Wiktorię Szafrańską, a także Darię Rozmarynowską, jedyną w tym gronie uczennicę Zespołu Szkół w Teresinie. Wyróżnienia również zdobyły uczennice ZSRCKU – Paulina Ziółkowska i Daria Wiśniewska.

Wśród nauczycieli jurorzy przyznali tylko jedno wyróżnienie, które zdobyła Krystyna Wilczek (SP Iłów).

 Prezentacje i monodram

Wręczeniu nagród i wyróżnień towarzyszyła prelekcja Łukasza Popowskiego – pracownika Muzeum Kolei Wąskotorowej, na temat „Podróży w czasie koleją wąskotorową. Sochaczew i jej drogi do wolności”. Prelekcję uzupełniały unikatowe zdjęcia dawnego Sochaczewa ze zbiorów muzeów i prywatnych kolekcjonerów.

Kalina Staszewska – uczennica Szkoły Podstawowej w Teresinie, przedstawiła swój autorski monodram „Dunia Marzycielka”.

Po nim zaproszono wszystkich obecnych na zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej z przewodnikiem i zapoznanie się z najciekawszymi zbiorami, nabytkami z ostatnich miesięcy. Można było podziwiać   zabytkowy tabor wąskotorowy – wagonik kolejki konnej, drezynę przerobioną z samochodu marki Warszawa, jak również najstarszy, zachowany w Polsce parowóz z XIX wieku.

Szczególna uwagę przyciągały odrestaurowane w ostatnim czasie lokomotywy. Część uczestników skorzystała z okazji, by upamiętnić wycieczkę na kolejnych zdjęciach.

opr. Bogumiła Nowak

Fot. PBW Sochaczew