Strona główna Sochaczew miasto Trzej królowie w Sochaczewie

Trzej królowie w Sochaczewie

770
0
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Sochaczewa uczestniczyli w niedzielę 6 stycznia w piątym już Orszaku Trzech Króli. W tym roku przemarsz ruszył z trzech stron miasta. Królowie, zwani też Mędrcami ze Wschodu, reprezentowali trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę.

Orszak wyruszył z trzech punktów miasta, aby na koniec wspólnie dotrzeć pod drzwi kościoła parafii św. Wawrzyńca. O godzinie 14.50 wierni zebrali się w wybranych miejscach. Ci, którzy szli za królem Kacprem – reprezentującym Europę, zebrali się w okolicach poczty przy ul. 1 Maja. Natomiast za Melchiorem z Azji chętni zebrali się przy Domu Rzemiosła przy ul. Żeromskiego, a za Baltazarem – przedstawicielem Afryki, przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z 600-lecia.

Punktualnie o godzinie 15.00 grupy wyruszyły do skrzyżowania ulic Warszawskiej, 1 Maja i Żeromskiego, przy Kramnicach Miejskich. Stąd już jeden połączony orszak poszedł w kierunku kościoła parafii pw. św. Wawrzyńca, do znajdującej się przed nim stajenki. Oczekiwała tam na Trzech Króli i ich orszaki Święta Rodzina, czyli Maryja z dzieciątkiem i Józefem. Pierwsi swe dary złożyli przybyli pod świątynię pastuszkowie. Potem monarchowie ofiarowali małemu Chrystusowi złoto, kadzidło i mirrę, symbole władzy, boskości i człowieczeństwa.

Podczas uroczystości odbyło się zawierzenie ojczyzny, miasta i parafii Jezusowi. Dokonali tego Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, Sylwester Kaczmarek – przewodniczący rady Miasta Sochaczew, i Piotr Żądło – proboszcz parafii św. Wawrzyńca. Potem obecni na uroczystości otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Po tych uroczystościach już w murach kościoła odbył się koncert zespołu wokalno-instrumentalnego „Głosy Aniołów” z Tarnopola na Ukrainie. W jego skład wchodzą śpiewacy operowi z Ukrainy, artyści pracujący w tarnopolskiej filharmonii.

Przedstawili kolędy polskie i ukraińskie oraz słynne arie operowe m. in. „Ave Maria”, „O sole mio”, „Torna a Surriento”, „Matko moja Ty wiesz”. Szczególnie podobał się występ Aleksandra, który nie tylko pięknie śpiewał, ale też zagrał na bandurze. Zespół był gorąco oklaskiwany przez publiczność. Na koniec artyści zaoferowali do zakupu płytę ze swoimi ariami i kolędami oraz upominki świąteczne z Tarnopola.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak