Strona główna Edukacja Trudny rok w szkołach

Trudny rok w szkołach

535
0
PODZIEL SIĘ

Mijający rok 2018 był dla samorządowców w gminach powiatu sochaczewskiego bardzo trudny pod względem wydatków na gminną oświatę. Nowa reforma oświatowa wymusiła na samorządach gminnych wydanie znacznie więcej niż planowano na ten cel dotychczas.

Wydatki, jak stwierdzają gminni samorządowcy, związane były nie tyle ze wzrostami cen i kosztami dorocznych remontów, ale z koniecznością przystosowania szkół do nowych wymogów. Szkoły podstawowe, dotąd sześcioklasowe, mają w tym roku szkolnym dodatkowe dwa roczniki. W przypadku większych szkół nie jest to znaczące, ale w placówkach – jak np. w Mokasie czy w Feliksowie – mających po około 60 osób każda, każde dodatkowe 10-12 uczniów na rok szkolny to już znaczny przyrost, który nieco dezorganizuje pracę szkoły.

Dodatkowe wydatki

– Już ubiegły rok był trudny, gdyż pojawiły się w podstawówkach siódme klasy. Teraz w sytuacji, kiedy podwoiła się liczba uczniów pozostających na kolejny rok, musieliśmy się szczególnie starannie   przygotować do tego, by uczniowie mieli dobre warunki do nauki. Powodem do dumy jest to, że żadna szkoła w naszej gminie nie została zlikwidowana i mimo zwiększonych wydatków udało nam się podołać wymogom reformy. Grona pedagogiczne we współpracy z radami rodziców zadbały o to, aby wszystko pracowało tak, jak trzeba – stwierdziła Bogusława Cieślak, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół przy Urzędzie Gminy Sochaczew.

Po zakończonej dwuletniej przebudowie i modernizacji, Zespół Szkół w Kątach zmieniono na Szkołę Podstawową w Kątach. Placówka jest wzorcową nie tylko na terenie gminy Sochaczew, ale też w powiecie sochaczewskim.

– To były spore nakłady, ale stworzyliśmy uczniom bardzo dobre warunki. Teraz trwa przebudowa w SP w Feliksowie. W dalszych planach są modernizacje pozostałych placówek. Przymierzamy się powoli do przebudowy szkoły w Gawłowie. Gmina musi sobie poradzić ze zwiększonymi wydatkami na oświatę. Starać się o dodatkowe fundusze i dotacje od Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz zabiegać o inne dofinansowania z różnych programów wspierających edukację – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Oświata priorytetem

O inwestowaniu w przyszłość najmłodszych myślą też w innych gminach. W Brochowie w minionym roku szkolnym 2017-2018 działały trzy szkoły podstawowe. W sumie na terenie gminy uczy się około 500 dzieci. Reforma oświatowa w tamtejszym samorządzie wymusiła zwiększone nakłady na likwidowane Gimnazjum w Lasocinie. Trzeba było przystosować je do potrzeb uczniów. Część pracowni przenieść, zmodernizować szatnie oraz toalety z dostosowaniem ich do wzrostu uczniów. Koszty tych inwestycji sięgnęły ponad 71 tysięcy złotych. Natomiast z własnych funduszy gmina wygospodarowała 20 tysięcy złotych na urządzenie placu zabaw dla najmłodszych.

– Poza przewidzianymi remontami placówki w Lasocinie, musieliśmy w tym roku wykonać szereg prac adaptujących wnętrza pozostałych szkół do wzrostu starszych uczniów. Poza tym wyposażyliśmy szkoły w nowoczesny sprzęt multimedialny i oświetlenie. Sukcesem gminy są terminowe płatności i pełne wynagrodzenia dla wszystkich pracowników oświaty – dodaje Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Na terenie gminy działa Niepubliczne Przedszkole w Lasocinie. Korzystają z niego maluchy w wieku od 2,5 roku do 4-5 lat. Sześciolatki są też w oddziałach przedszkolnych przy szkołach. Ponadto gmina zainwestowała w szkole w Śladowie w gabinet pielęgniarski oraz nowy piec co. Urząd gminy złożył też wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej o doposażenie szkoły. Uzyskali na to dodatkowe 64 812 złotych.

W sumie wydatki na oświatę w mijającym roku w gminie Brochów wyniosły ponad 4 986 000 złotych. Dodatkowo subwencja oświatowa to prawie 3,6 mln złotych. Tegoroczny budżet gminy to nieco ponad 20 mln złotych po stronie dochodów.

Stypendia i inwestycje

Podobne wnioski o zwiększenie dla gmin nakładów na modernizację i doposażenie szkół złożyły też gminy Rybno, Młodzieszyn i Iłów. MEN bez problemu opiniował je pozytywnie i przekazał gminom średnio od 60 do 100 tysięcy złotych dodatkowo poza limitem.

– Bez dodatkowych funduszy na potrzeby szkół, zakup nowych mebli dostosowanych do wzrostu uczniów nie byłaby możliwa nauka w dobrych warunkach – wspomniał Roman Kujawa, wójt gminy Iłów, tuż przed końcem swej kadencji.

Z kolei w gminie Młodzieszyn poza remontami i doposażeniem szkół zwiększono wydatki na utrzymanie młodzieszyńskiej podstawówki oraz pomyślano o przeznaczeniu funduszy na budowę przyszkolnych parkingów – w Młodzieszynie i Janowie. Za prawie 80 tys. złotych wykonano też termomodernizację budynku Domu Nauczyciela. Jak zaznaczyła Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn, na sesji 5 grudnia, ta inwestycja poprawi warunki mieszkania zatrudnionym w gminnych szkołach nauczycielom.

W gminach powiatu sochaczewskiego sukcesem jest to, że udaje się tak ułożyć i zsynchronizować zajęcia, że nie ma potrzeby prowadzenia zajęć w systemie dwuzmianowym.

Wójtowie starają się co roku wygospodarować też fundusze na stypendia szkolne i socjalne. Średnio jest to od 10 do 15 tysięcy złotych w gminie. Rekordową pod tym względem jest gmina Sochaczew, która nagrodziła za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe prawie 150 uczniów. W pozostałych gminach nagradzanych jest od 40 do 60 uczniów. Przeciętne stypendium to około 500 złotych.

Nowe wyzwania

 Zbliżający się nowy rok nie będzie dla gminnej oświaty łatwiejszy. Tak pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. W 2019 roku nie będzie co prawda egzaminu sprawdzającego dla VI klas. Jednak po raz pierwszy jest wprowadzany egzamin dla uczniów klas ósmych. Jego przygotowanie będzie znacznie trudniejszym zadaniem niż dotychczasowe egzaminy dla szóstoklasistów.

– Przygotowania się już rozpoczęły, choć czasu jeszcze sporo, ale by wszystko wyszło perfekcyjnie, trzeba się tym zająć już dziś. To spore zadanie logistyczne. Będziemy też nadal starać się o dotacje unijne na szkół – dodaje Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPRZED I PO NOWYM ROKU
Następny artykułNowe nazwy ulic