Strona główna Sochaczew gmina Spór o modernizację cegielni

Spór o modernizację cegielni

695
0
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Plecewic 25 stycznia spotkali się w świetlicy OSP Plecewice z przedstawicielami Cegielni Plecewice oraz Piotrem Szymańskim, wójtem gminy Brochów.

Gorąca dyskusja dotyczyła planowanej modernizacji zakładu, a głównie wybudowania kotłowni i postawienia nowego pieca. Mieszkańcy protestowali przeciw tej inwestycji.

W imieniu mieszkańców obecnych na spotkaniu wypowiadał się Adam Morawski, sołtys z Plecewic, który zarzucił, że inwestycja może być szkodliwa i wpłynąć na standard życia w miejscowości.

 Wszystko pod kontrolą

Jednym z zarzutów zgłaszanych w dyskusji przez mieszkańców było stwierdzenie, że biomasa to nie tylko oferowane zrębki drewniane, ale też wszelkie odpady, w tym również zwierzęce.

– Jeśli będą tego hałdy, to udusimy się w smrodzie – argumentowała jedna z mieszkanek.

Stanowczo tym zarzutom zaprzeczył Włodzimierz Bardachowski, właściciel Cegielni.

– To kocioł wyłącznie na określone paliwo i niczym innym w nim palić nie można. Gdybyśmy zdecydowali się palić innym surowcem, to musimy mieć zgodę na to Ochrony Środowiska. Poza tym jest monitoring Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego, który sprawdza, czym się pali, to są rzeczy niemożliwe, żeby palić jakimiś śmieciami – stwierdził właściciel Cegielni.

Na sugestie jednej z mieszkanek, czy zobowiąże się przed mieszkańcami wydać takie oświadczenie, że w nowym kotle nie będzie palone odpadami innymi niż zrębki drewniane, których próbki pokazano na spotkaniu, Włodzimierz Bardachowski stwierdził, że z całą odpowiedzialnością taką deklaracje podpisze.

Jednocześnie wspomniał, że w tej chwili trwają wymagane prawem procedury. Niebawem będzie procedowana uchwała o planie zagospodarowania. Włodzimierz Bardachowski zapewnił, że nowa kotłownia będzie w pełni nowoczesna i ekologiczna. Takie rozwiązania sprawdziły się w Belgii i Holandii, gdzie takie urządzenia już funkcjonują.

 Nowoczesna i ekologiczna

– Teraz palimy 200 ton węgla miesięcznie. Tym samym są duże emisje. Nowa kotłownia dzięki wprowadzonym nowoczesnym rozwiązaniom spowoduje znaczne ich zmniejszenie – poinformował właściciel Cegielni.

Rafał Bardachowski, wiceprezes Cegielni Plecewice, przedstawił mieszkańcom multimedialny zarys działania oraz plan modernizacji całej firmy. Pokazano też zasady funkcjonowania nowego kotła, a także, jak zmiany wpłyną na produkcję i emisje Cegielni. Obecnie firma zatrudnia 68 osób i produkuje 4 rodzaje cegieł. W planach mają być nowoczesne rozwiązania m.in. produkty elewacyjne. Nowoczesna kotłownia, jak zapewnia wiceprezes Cegielni, pozwoli nie tylko na utrzymanie w ruchu ciągłym produkcji, ale też zwiększenie produkcji energii elektrycznej na własny użytek. Obecnie są spadki napięcia, które czasem powodują zatrzymanie produkcji.

Najważniejsze jednak, że emisja dwutlenku węgla z 64 ton rocznie po modernizacji zakładu zmaleje do 29 ton. A emisje pyłów z 255,5 ton rocznie do 24,6 ton na rok.

– Całkowita bezemisyjność nie jest możliwa, bo zawsze jakiś jej procent będzie, ale można ją radykalnie ograniczyć. W tym wypadku do 10 procent obecnej – zaznaczył Rafał Bardachowski.

Modernizacją zakładu obejmie nie tylko kotłownię, ale też całość Cegielni. Dostawcą nowego kotła i całego systemu grzewczego będzie belgijska firma Vyncke, produkująca najnowocześniejszą aparaturę do spalania biomasy.

 Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKomputerowe szkolenie
Następny artykułSzkolenie dla rolników