Strona główna Powiat Rządowe wsparcie dla DPS

Rządowe wsparcie dla DPS

544
0
PODZIEL SIĘ

Nowa winda, laser wysokospecjalistyczny i przenośny koncentrator tlenu to tylko kilka przykładów bardzo potrzebnych sprzętów, które w ostatnim czasie trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Wartość wszystkich nabytków, które niedawno wzbogaciły wyposażenie DPS przekroczyła 315 tysięcy złotych.

 Pieniądze pochodziły przede wszystkim z rezerwy ogólnej budżetu państwa, który przekazał ponad 252,3 tys. zł. na niezbędne zakupy. Ale także z powiatu, który kwotą ponad 63 tys. zł wsparł młodzieszyński ośrodek i jego mieszkańców.

Placówka doposażona

 Projekt, który pozwolił na zakup urządzeń nosi nazwę: „Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez poprawę standardów obsługi osób chorych, osób starszych i osób niepełnosprawnych w powiecie sochaczewskim”. To dzięki niemu, wiele nowego sprzętu doposażyło Dom Pomocy Społecznej, ułatwiając codzienne życie tej placówki. Oprócz już wymienionych, do bezpośredniego użytku trafiły także kuchnie gazowo-elektryczne, pralnice przemysłowe, suszarka bębnowa, zmywarka kapturowa czy specjalistyczna patelnia elektryczna.

Najważniejsza była z pewnością wymiana starej windy. Poprzedni dźwig, lata świetności miał już za sobą, psuł się i sprawiał kłopoty mieszkańcom DPS i personelowi. Ale istotnym nabytkiem jest również nowoczesny laser wysokospecjalistyczny, który umożliwia prowadzenie fizykoterapii w zdecydowanie szerszym zakresie niż dotychczas.

Pomoc posła

Do pozyskania tego wartościowego sprzętu, w znaczący sposób przyczynili się poseł Maciej Małecki, który zabiegał o środki dla DPS-u i szpitala u premiera Mateusza Morawieckiego oraz starosta Jolanta Gonta, która odpowiadała za profesjonalne przygotowanie wniosku.

Konrada Jakubowskiego, dyrektora DPS w Młodzieszynie, cieszyła szczególnie modernizacja windy, która jak stwierdził „pozwoli na normalne funkcjonowanie placówki”. Odniósł się w ten sposób do awaryjności poprzedniego dźwigu, który zatrzymywał się przynajmniej raz w tygodniu. Wiązało się to nie tylko z odcięciem prawie 50 mieszkańców zamieszkałych na piętrze od możliwości korzystania z sal i pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku ale również z donoszeniem posiłków do wyżej położonych pokoi.

Warto jeszcze przypomnieć, iż rok temu, dzięki innemu projektowi, młodzieszyńska placówka pozyskała nowy środek transportu – 9-miejscowego mikrobusa dostosowanego do przewozu osób m.in. na wózkach inwalidzkich, a spółka EuRoPol Gaz pomogła zakupić nową pralnicę.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie