Strona główna Sochaczew miasto Pójdą szlakami wojny

Pójdą szlakami wojny

612
0
PODZIEL SIĘ

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza miłośników historii i nie tylko na kolejny, już VII Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką. Tegoroczne plenerowe spotkanie z historią zaplanowano na 26 stycznia.

Uczestnicy tegorocznego rajdu przemaszerują przez Januszew, Bieliny, Nowa Wieś, las Rzepki – Oborskie, Borki, Obory, Iłów. W sumie będzie to 14 km po miejscach, w których w grudniu 1914 roku doszło do krwawych walk pomiędzy armiami cesarską (niemiecką), a carską (rosyjską). W ich wyniku wojska carskie cofnęły się na linie Bzury i Rawki, gdzie przez kilka miesięcy trwała wojna pozycyjna. W efekcie Sochaczew został praktycznie zrównany z ziemią.

Decydująca bitwa w rejonie Iłowa, która była częścią tzw. łódzkiej ofensywy wojsk cesarskich, rozegrała się w połowie grudnia. W nocy 13 grudnia wojska rosyjskie opuściły pozycję pod Iłowem i wróciły do lasu pod Oborami. Tego samego dnia wieczorem 5 Rezerwowa Dywizja Piechoty stała na linii Miękini-Łady. Oddziały rozpoznawcze donosiły, że las pod Oborami był zajęty przez wojska V Korpusu Syberyjskiego. Kompanie piechoty przystąpiły do potyczki, ale zostały silnie ostrzelane przez oddziały wroga i musiały się okopać. Później, po krótkim przygotowaniu artyleryjskim, kilka kompanii odwodowych niemieckich rozpoczęło szturm. Z dobrze obwarowanych pozycji Rosjanie zasypywali nacierających gradem pocisków, tak, że tylko nielicznym udało się dotrzeć do skraju lasu. Gdy zapadł zmrok, część z nich podczołgało się do pozycji wyjściowej. 15 grudnia 1914 roku uderzenie powtórzono. Ogień artyleryjski ciągle się wzmagał, chmura pyłu i dymu przykryła na chwilę obrzeże lasu. Chwilę później żołnierze ruszyli do szturmu, rosyjskie pozycje zostały zdobyte, a ich obrońcy wycofali się. W ręce niemieckie dostało się wielu jeńców. Na zachodnim skraju lasu pochowano poległych żołnierzy. Na cmentarzu spoczywa 141 żołnierzy z armii niemieckiej i 14 z armii rosyjskiej.

I właśnie – jak dodaje Jakub Wojewoda – rajd jest nie tylko przypomnieniem tamtych wydarzeń, ale również hołdem poległym w walce żołnierzom, wśród których byli i Polacy wcieleni przez zaborców do obydwu armii.

Zbiórkę uczestników rajdu zaplanowano na godzinę 10.00 na parkingu przy Zespole Szkół w Iłowie. O 10.30 jego uczestnicy wyjadą autokarem do Januszewa, skąd wyruszą na trasę rajdową.  O 15.30 w Szkole Podstawowej w Iłowie będzie czekał na rajdowców ciepły posiłek. Na 16.30 organizatorzy zaplanowali zakończenie raju oraz pożegnanie uczestników.

Uczestnicy otrzymają okolicznościowy znaczek rajdowy, grochówkę, mapy a także obsługę przewodnika. Należy pamiętać, iż uczestników obowiązuje wpisowe w wysokości 15 zł od osoby.

Dodajmy, że organizatorami jest Muzeum ZSiPBnB, Stowarzyszenie MGH II/18 pp, Miasto Sochaczew, Gmina Iłów oraz Szkoła Podstawowa im. MJ Piłsudskiego w Iłowie.

Jerzy Szostak

Fot.: Muzeum ZSiPBnB