Strona główna Kultura Podróż w dawne czasy

Podróż w dawne czasy

662
0
PODZIEL SIĘ

Największą atrakcją Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie od kilku dni jest nowa makieta kolei na trasie Sochaczew – Wyszogród.

Po raz pierwszy zaprezentowana została publiczności, uczestnikom zimowego przejazdu do Tułowic i z powrotem, w sobotę 26 stycznia. Zachwytom nie było końca.

Makieta trasy z Sochaczewa do Wyszogrodu zachwyciła nie tylko najmłodszych, ale też dorosłe osoby. Jedna z mam kilkuletniej pociechy stwierdziła, że takiego czegoś to w życiu nie widziała.

Widziałam różne makiety, ale taką pierwszy raz. Jest fantastyczna – podsumowała.

Makieta sochaczewskiej kolei wąskotorowej to bardzo wierna kopia trasy z lat 70. ub. wieku. Jest artystyczna wizją, na której zadbano o każdy detal. Bardzo starannie wykonane budynki oraz drzewa, na których widać listowie. To nie tylko kolej, ale też jej otoczenie, przejazdy z samochodami i sylwetki ludzi. Wszystko miniaturowe, choć ludziki liczą nie więcej niż 2 cm, to każdy różni się. No i najważniejsze, że kolejka rusza ze stacji oświetlona reflektorami. Pali się też sygnalizacja.

Od dawna chciałem taką makietę mieć w Muzeum. To było moje marzenie. Mamy już jedną, ale to nie taka, jak tak sochaczewska. Ta wcześniejsza to tylko jeżdżące wagoniki. A ta ze stacją Sochaczew – Wyszogród to konkretna lokalizacja, wierna w każdym detalu. Na razie jest odcinek dwóch stacji w Sochaczewie i stacja Wyszogród. Dobudowane zostaną odcinki ze stacjami w Kamionie i Wólce Smolanej. Wszystko stopniowo będzie powstawać. To niemały koszt, taka makieta. Wymaga dbałości o perfekcję wykonania. Wydatek spory, ale chcemy dać coś odwiedzającym nasze muzeum, by przyciągnąć jak najwięcej osób. Taka makieta będzie wielkim magnesem dla fanów kolejnictwa. Przyciągnie nie tylko dzieci, ale też dorosłych – powiedział Radosław Konieczny, zastępca dyrektora Muzeum Kolejnictwa, kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Makietę można oglądać na sali wystawowej Muzeum codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 9.00 – 17.00.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPo gregoriańsku
Następny artykułObradowali radni