Strona główna Kronika kryminalna Oszukali podczas e-zakupów. Grozi im do 8 lat więzienia

Oszukali podczas e-zakupów. Grozi im do 8 lat więzienia

496
0
PODZIEL SIĘ

Policjanci referatu do walki z przestępczością i korupcją sochaczewskiej komendy ustalili dwóch sprawców oszustw internetowych, którzy publikowali ogłoszenia o sprzedaży telefonu, ale po otrzymaniu wpłaty na konto, nie wysyłali towaru. Za popełnione przestępstwo grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Zakupy przez internet nie zawsze są bezpieczne. Często skuszeni niską ceną towaru zapominamy o zdrowym rozsądku i kupujemy przedmioty od osób, której wiarygodności nie zdążyliśmy potwierdzić. O tym, że e-zakupy są ryzykowne przekonały się dwie osoby z powiatu sochaczewskiego, które korzystały z portalu ogłoszeniowego. Po wpłacie pieniędzy na konto, kupujący nie otrzymali opłaconego przez siebie towaru.

W pierwszym przypadku podejrzanym okazał się 28-letni mieszkaniec województwa śląskiego. W momencie, gdy policjant z sochaczewskiej komendy przedstawiał mu zarzut oszustwa, mężczyzna przebywał w zakładzie karnym, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za inne przestępstwa.

Drugi przypadek wyglądał bardzo podobnie. Mieszkanka powiatu sochaczewskiego po wpłacie pieniędzy nie otrzymała zamówionego telefonu. Podejrzany, 32-letni mieszkaniec powiatu myszkowskiego, był kompletnie zaskoczony, gdy do jego domu zapukali policjanci. Usłyszał zarzut oszustwa i przyznał się do jego popełnienia.

Sochaczewscy policjanci przypominają!

Przed każdym zakupem dokładnie sprawdź opinie innych użytkowników o sprzedającym; jeśli pojawiają się negatywne, warto rozważyć rezygnację z zakupów, nie korzystaj z podejrzanych stron internetowych, jeśli masz taką możliwość, wybierz „za pobraniem” jako sposób płatności, korzystaj ze sprawdzonych stron internetowych. Sprawdź czy na stronie podane są dane kontaktowe do sklepu, kupując telefon zapytaj o ładowarkę i dokumentację potwierdzającą legalność jego pochodzenia. Musisz mieć pewność, że zamówiony przez Ciebie przedmiot nie będzie pochodził z przestępstwa, zakupy zrób wykorzystując sprawdzony i zabezpieczony komputer. Unikaj zakupów i płatności w miejscach, gdzie nie masz pewności jak zabezpieczona jest sieć.

Pamiętaj, że nie każdy sprzedający jest oszustem, lecz zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.

mł. asp. A. Dzik

fot. Pixabay