Strona główna Sochaczew miasto Odnowią żołnierskie mogiły

Odnowią żołnierskie mogiły

661
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę Bitwy nad Bzurą. Z tej okazji Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zamierza przeprowadzić remont kwater żołnierzy Wojska Polskiego spoczywających na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta. Koszt przedsięwzięcia wyniesie w sumie 217 tysięcy złotych.

Renowacja będzie możliwa dzięki rządowemu programowi skierowanemu do samorządowych instytucji kultury i opiekunów miejsc pamięci narodowej. Sochaczewskie muzeum uzyskało środki zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie zostało rozłożone na dwa lata. W 2018 r. placówka otrzymała dotację w wysokości 78 tysięcy złotych, a w tym może liczyć na 104 tys. zł. Dodatkowo miejscy radni przekazali Muzeum na ten cel z budżetu miasta 10 tys. zł.

Na cmentarzu przy ulicy Traugutta znajduje się 55 krzyży. Spoczywa tam około 400 żołnierzy poległych na ziemi sochaczewskiej podczas Bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. Kwatery wojenne położone są częściowo między grobami cywilnymi. Ostatni generalny remont miał miejsce prawdopodobnie w latach 60.-70. XX wieku. Dodatkowo w 2012 roku, staraniem stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, przy wsparciu urzędu miejskiego, udało się wyremontować grób majora Feliksa Kozubowskiego – mówi Jakub Wojewoda, kustosz sochaczewskiego muzeum.

Modernizacja zakłada wymianę trwałego oznakowania kwatery na bardziej estetyczne. Betonowe obramówki grobowe oraz krzyże epitafijne zostaną zastąpione granitowymi. Podobnie tabliczki – znikną stare blaszane tarczki, a pojawią się stalowe, grawerowane, kwasoodporne, wzorowane na żołnierskich nieśmiertelnikach. Wyłożone zostaną także nowe alejki i chodniki z kostki granitowej. W ramach remontu ma również zostać ułatwiony dostęp do mogiły Feliksa Kozubowskiego, przy której kilka razy do roku odbywają się uroczystości patriotyczne.

Jednak głównym elementem renowacji grobów będzie próba przywrócenia na nich nazwisk żołnierzy. Od lat pracownicy muzeum przeszukują różne źródła, aby skompletować jak najpełniejszą listę poległych w Bitwie nad Bzurą i spoczywających na cmentarzu przy ul. Traugutta. Obecnie na jednej z dwóch kwater wojennych (południowej) widnieje jedynie 17 nazwisk z blisko 150 pochowanych tam żołnierzy. W północnej kwaterze nie ma żadnych danych o poległych, a jedynie informacje o liczbie żołnierzy spoczywających w danej mogile. Choć od wybuchu wojny minęło osiem dekad, pamięć o zaginionych lub poległych na froncie dziadkach, ojcach i synach jest nadal żywa. Do muzeum dzwonią rodziny poszukujące śladów swych bliskich, nierzadko przyjeżdżają, by na cmentarzach tabliczka po tabliczce szukać nazwiska bohaterskiego przodka.

Jak mówi kustosz Muzeum, prace związane z renowacją rozpoczną się okolicach marca i powinny zakończyć przed 80. rocznicą Bitwy nad Bzurą.

– Podczas przygotowania terenu pod inwestycję możemy liczyć na pomoc i wsparcie członków grupy rekonstrukcyjnej działającej przy naszym muzeum, oraz żołnierzy sochaczewskiego dywizjonu stacjonującego w Bielicach – dodaje Jakub Wojewoda

UM/ dot

Fot.: Jerzy Szostak