Strona główna Sochaczew miasto Miliony na inwestycje

Miliony na inwestycje

577
0
PODZIEL SIĘ

 

Miejscy radni zapisali w tegorocznym budżecie Sochaczewa ponad 30 milionów na zaplanowane na ten rok inwestycje. Tymczasem, jak wynika z naszych informacji, w ciągu roku kwota ta może wzrosnąć o kolejne kilkadziesiąt milionów złotych.

Według zapisów przyjętego przez radnych budżetu miasta nie będzie on obfitował w budowlane fajerwerki, choć radni na realizację zaplanowanych inwestycji przeznaczyli ponad 30 milionów złotych. Jednak gro tych środków zostanie przeznaczonych na dokończenie rozpoczętych już inwestycji i programów.

Oprawa standardów

Największą tegoroczną inwestycja prowadzoną przez miejski samorząd będzie dokończenie zagospodarowania terenów nad Bzurą, czyli przebudowa ulicy Podzamcze, budowa bulwarów i nowej przystani. Na ten cel przeznaczono 10 226 300 zł.

To naprawdę inwestycja XXI wieku. Sprawi, że miasto będzie jeszcze bardziej atrakcyjne i przyjazne mieszkańcom. Zagospodarowujemy tereny, które tylko w niewielkim fragmencie służyły wypoczynkowi i rekreacji, a teraz w całości zostaną oddane spacerowiczom, rowerzystom, wędkarzom, opalającym się i kąpiącym. Zakres i standard wykonywanych tam prac jest imponujący – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Kolejną inwestycją, która zmieni standard życia mieszkańców Sochaczewa jest „Sochaczewski Eko-bus”. Projekt o wartości 8 862 240 zł składa się z ośmiu elementów, z których trzy już wdrożono. W tym roku miasto zakupi pięć ekologicznych autobusów, dwa biletomaty, elektroniczne tablice wyświetlające rozkład jazdy, a w biurze ZKM zostanie uruchomiony punkt sprzedaży biletów elektronicznych, a na pobliskiej bazie powstanie punkt ładowania elektrycznych autobusów.

Kolejnymi, dużymi inwestycjami będą: dalsza przebudowa stadionu miejskiego oraz budowa amfiteatru.

Dodatkowe miliony

Co prawda burmistrz nie mówi tego wprost, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce miasto może liczyć na dodatkowe środki zewnętrzne na realizację kolejnych inwestycji. Chodzi o ponad 30 – 40 milionów złotych. Z czego około 10 milionów złotych ma pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przebudowę dróg i systemu zagospodarowania wód opadowych na terenie Chemitexu oraz w rejonie ulicy Płockiej i Łowickiej. Niewykluczone, że w tym roku miasto otrzyma również środki na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, modernizację stadionu przy ulicy Warszawskiej czy budowę amfiteatru.

Ale na tym nie koniec. Jak wynika z naszych informacji, ministerstwo środowiska zapewnia, że sochaczewski samorząd może liczyć na rządowe wsparcie budowy zakładu geotermalnego oraz stacji uzdatniania wody na terenie bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Trojanowie. Według nieoficjalnych informacji, w przypadku zakładu koszt jego budowy może wynieść około 20 milionów złotych. W tym przypadku, jak wynika z naszych informacji, miasto może liczyć na dotacje, która pokryje 80-90 procent ewentualnych kosztów inwestycji. Do tego dochodzą środki na budowę stacji uzdatniania wody. Ma do niej trafiać po odbiorze ciepła, woda wydobywana z głębi ziemi. Tu także, według naszych informacji, miasto może liczyć na rządowe wsparcie. Aby je otrzymać, miasto musi złożyć odpowiednie wnioski o dofinansowanie oraz przedstawić wyniki dotyczące wykonanego odwiertu geotermalnego.

– Odwiert zakończył się sukcesem. Parametry wody, do której doszło wiertło, są lepsze niż zakładano. Celowaliśmy w słodką wodę o temperaturze ok. 40 stopni, nadającą się do picia i wykorzystania w miejskim systemie grzewczym. Mamy wodę cieplejszą o kilka stopni, bo na głębokości 1500 metrów osiąga 44-47 stopni. Mamy wodę słodką, bardzo dobrej jakości, o mineralizacji poniżej pół grama na litr, a sam odwiert okazuje się wydajniejszy niż przypuszczali naukowcy. Liczyliśmy, że na powierzchnię wypłynie 150 metrów sześciennych wody na godzinę, a wstępne badania mówią o 190 metrach – poinformował nas Piotr Osiecki.

Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Sochaczewskiego Klastra Energii, czyli podmiotów pracujących nad wykorzystaniem sochaczewskich wód geotermalnych. Podczas spotkania mówiono m.in. o przygotowaniu dokumentacji technicznej przyszłego zakładu geotermalnego

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew