Strona główna Sochaczew miasto Miasto dla mieszkańców

Miasto dla mieszkańców

610
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku miejski samorząd przeznaczy na szeroko pojętą pomoc społeczną skierowaną do mieszkańców Sochaczewa kilkadziesiąt milionów złotych.

Gro tych środków zostanie przeznaczonych na wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500 Plus. Nie zapomniano także o środkach na kontynuowanie programów lojalnościowych i opiekę zdrowotną.

 Środki zarezerwowane w tegorocznym budżecie, jak podkreślają władze miasta, mają nie tylko pomóc najbiedniejszym rodzinom. Są one także elementem szerszej polityki miasta mającej na celu zachęcenie jego mieszkańców do związania się na stałe z Sochaczewem.

 Podziękowanie za podatki

Jak mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, jeśli ktoś tu odprowadza swoje podatki, może korzystać z szeregu zniżek i ulg. Między innymi korzystając z darmowych przejazdów dla swoich dzieci.

Nie bez znaczenia jest fakt, że na darmowych przejazdach rodzic oszczędza rocznie ponad 400 złotych, a przecież są rodziny, w których autobusami jeździ dwoje lub troje dzieci. Łatwo policzyć, ile pieniędzy zostaje w rodzinnych kieszeniach. Równie ważny jest aspekt ekologiczny, czystość powietrza, którym oddychamy. Jeśli dzięki temu programowi kilkuset rodziców przestało rano dowozić dzieci do szkoły, warto było wyjść z tą propozycją – mówi Piotr Osiecki.

Dodajmy, że program dotyczący darmowych przejazdów dla uczniów od 4 do 24 roku życia został wprowadzony na terenie Sochaczewa we wrześniu ubiegłego roku i cieszy się dużym zainteresowaniem. Natomiast na jego kontynuację przeznaczono w tym roku 453 tys. zł. Z kolei w tym roku miasto uruchomiło kolejny program dla mieszkańców. Jest nim dopłata do prywatnych żłobków, a tym samym zwiększenie miejsc opieki nad najmłodszymi mieszkańcami Sochaczewa. Co z kolei ich rodzicom umożliwi podjęcie pracy. Na ten cel miejski samorząd zarezerwował 300 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o środki na dotacje dla firm prowadzących żłobki i kluby dziecięce, to widzimy już zainteresowanie tym projektem. Co istotne, z dopłat sięgających nawet 300 złotych miesięcznie, mogą korzystać także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Liczę, że dopłatami do miejsc w żłobkach poważnie zainteresują się prywatne przedszkola. Jeśli mają wolne pomieszczenia, chcą otworzyć klubik dla maluchów z Sochaczewa, jesteśmy gotowi wziąć na siebie część kosztów – wyjaśnia burmistrz.

Milionowe wsparcie

Ale nie tylko na darmowe przejazdy czy dodatkowe miejsca w żłobkach mogą liczyć mieszkańcy Sochaczewa. Miasto nadal będzie kontynuowało dotychczasowe programy lojalnościowe, jak Sochaczewska Karta Mieszkańca czy Sochaczewska Karta Rodziny.

Także i w tym roku działające na terenie Sochaczewa organizacje pozarządowe mogą liczyć na otrzymanie z budżetu miasta środków potrzebnych na prowadzenie swojej działalności. W sumie będzie to prawie milion złotych. Natomiast najmniej zamożni mieszkańcy mogą oczekiwać na wsparcie m.in. w postaci dodatków mieszkaniowych, na co zarezerwowano 1,3 miliona złotych.

Dodajmy, że tylko na pomoc społeczną dla najbardziej potrzebujących miasto zarezerwowało 10,1 miliona złotych. Warto także wspomnieć, że na realizację programu Rodzina 500 Plus miejski samorząd otrzyma od rządu dotację w wysokości 17,7 miliona złotych, a na wypłatę świadczeń rodzinnych, zasiłków itp. udało się pozyskać prawie 10 milionów złotych.

Jerzy Szostak

fot. archiwum