Strona główna Powiat Jedni zbierają, inni nie chcą

Jedni zbierają, inni nie chcą

735
0
PODZIEL SIĘ

Nie wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego decydują się, żeby przy zbieraniu odpadów włączyć osobne worki na zbieranie popiołu z pieców i palenisk w kominkach. Część gmin wrzuca go do odpadów zmieszanych.

– To na pewno lepsza metoda, by popiół był osobno zbierany. Pomijając już to, że wrzucanie go do odpadów zmieszanych jest niewygodne, a worki są ciężkie. Bywało, że przy ich odbiorze rozrywały się i był bałagan. Worki na popiół są mocniejsze i zbierane głównie w sezonie grzewczym. To naprawdę wygodne, zarówno dla odbierających, jak i mieszkańców –– stwierdził Piotr Szymański, wójt gminy Brochów, gdzie usystematyzowane zbieranie popiołu prowadzone jest od trzech lat.

Mieszkańcy chwalą to sobie, zaznaczając, że przy wrzucaniu popiołów do odpadów zmieszanych kurzyło się i szybko worki były pełne, a przez to koszty odbioru śmieci wyższe. Odbiór popiołu jest bezpłatny, raz w miesiącu (od listopada do kwietnia) w wyznaczone dni, w miejscach, w których zbierane są inne odpady. Jedyna niedogodność to konieczność wystawienia worków już przed godziną 8.00.

W gminie Kampinos worki z popiołem odbierane są zaledwie 2 razy w roku, co dla mieszkańców stanowi niemały problem, Bowiem gdzieś popiół trzeba magazynować. A nie każdy ma możliwość dowieźć odpady samemu na gminny PSZOK.

Z kolei w gminie Teresin pojemniki na popiół ustawiane są od ponad 6 lat. To gmina, która najdłużej praktykuje osobny odbiór popiołów. Nikt tam nie narzeka, bo system osobnej segregacji sprawdza się.

Tylko w gminach Nowa Sucha, Młodzieszyn, Sochaczew i Iłów nie ma osobnego odbierania popiołu. Trafia on do worków z odpadami zmieszanymi. W Nowej Suchej jednak, jeśli ktoś zgłosi, że chce oddać większą ilość popiołu, to wystarczy, że zadzwoni do PSZOK i dostanie na to pojemnik. Z kolei Adrian Tyde, referent ds. gospodarki odpadami komunalnymi w Urzędzie Gminy w Sochaczewie dodaje, że można osobno zapakować sobie popiół i odpady z pieca lub kominka do pobranych w gminie czarnych, foliowych worków.

– W gminach, w których jest osobny odbiór popiołu, sprawdza się ten system i myślę, że u nas też ma szansę. Można przecież postawić dodatkowy kontener do tego. Oddzielne zbieranie popiołu wpłynie też na to, że ceny odbioru odpadów komunalnych mogą być znacznie korzystniejsze dla mieszkańców – wspomniał Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów, na ostatniej sesji rady gminy, informując, że rozważa taką segregację.

Już następnego dnia po naszej rozmowie, 25 stycznia gmina Iłów nawiązała współpracę z firmą Eneris Surowce S.A., odbiorcą odpadów komunalnych w gminie, co do osobnego odbioru popiołów.

„W związku z powyższym informujemy, że od miesiąca marca 2019 w sytuacji, kiedy w pojemniku na odpady zmieszane będzie znajdował się popiół, pojemnik nie będzie opróżniony” – informuje Eneris o odbiorze popiołu.

Dodatkowe worki będą wydawane w Urzędzie Gminy Iłów już teraz.

BN

Fot. Archiwum

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpektakl na dworcu
Następny artykułDrożej za śmieci