Strona główna Kultura Fantomas na początek roku

Fantomas na początek roku

440
0
PODZIEL SIĘ

W Klubie Kontrast przy Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie w sobotę, 19 stycznia odbędzie się kolejny Filmowy Jam Session.

Tym razem sochaczewianie   zobaczą francuski film „Fantomas. W cieniu gilotyny” z 1913 roku, zrealizowany na podstawie scenariusza i w reżyserii Louis’a Feuillade.

Postać Fantomasa, króla przestępców, którego twarzy nie znał nikt stworzyło dwóch dziennikarzy – Marcel Allain i Pierre Souvestre, autorzy 32 odcinków jego przygód publikowanych co miesiąc przez francuskie wydawnictwo Arthème Fayard. Postać ta przetrwała dzięki licznym komiksom, książkom, filmom. Obecnie bardziej znany jest współczesny mini serial z Luisem de Funés i Jeanem Mararais o przygodach Fantomasa niż ta niema produkcja. W pierwszej wizji o wielkim przestępcy używano licznych tricków, które pogłębiały suspence i tajemniczość opowiadanych historii. Na przykład wirażowanie na różne kolory fragmentów taśmy. Największym jednak atutem był Renè Navarre w roli tytułowego Fantomasa. Muzyczną filmu zapewniają Marek Chrzan (gitara), Łukasz Rogowiecki (klawisze) i Gamid Ibadullayev (perkusja). Początek o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

BN

fot. Pixabay