Strona główna Wyszogród Drożej za śmieci

Drożej za śmieci

1094
0
PODZIEL SIĘ
fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

Od 1 stycznia obowiązują nowe stawki opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych, oraz nowe stawki opłaty ryczałtowej dla nieruchomości rekreacyjnych. Opłaty w tym roku wzrosły, co nie ucieszy mieszkańców.

I tak, za segregowane odpady miesięcznie od mieszkańca trzeba zapłacić 14 zł, a te niesegregowane dwa razy tyle. W przypadku domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej w celach rekreacyjno-wypoczynkowych roczna opłata przy segregacji śmieci to 275 zł (od posesji), a niesegregowane 550 zł, czyli też podwójnie.

W przypadku nieruchomości niezamieszkałych stawki liczone są od pojemników. Przy segregacji odpadów są to – 20 zł (120 l), 55 zł (240 l), 90 zł (660 l) i 110 zł (110 l). Prze niesegregowanych za te same pojemniki płatność wynosi – 80, 110, 180 i 220 zł.

Zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi związana jest ze wzrostem mas odbieranych od mieszkańców. Wpływ na wzrost stawki ma także znaczna podwyżka opłaty marszałkowskiej za umieszczenie odpadów na składowisku – z 24,15 zł w roku 2017 do 170 zł w roku 2019 roku. Do wzrostu cen przyczynia się też wzrost stawek za przyjęcie odpadów segregowanych na instalacji. Ze względu na duże ich zanieczyszczenie podwyższono ceny za przyjmowanie odpadów opakowaniowych lub odmawia się ich przyjmowania. Mieszkańcy są zobowiązani do złożenia nowych deklaracji do 15 stycznia w Biurze ZGRP w Płocku, ul. Zglenickiego 42, podczas dyżuru pracowników ZGRP w Urzędzie Gminy Wyszogród, albo wysłać pocztą na adres biura.

Jednak przyjęcie nowych, wyższych stawek nie obyło się bez sporów i burzliwej dyskusji. Radni wnioskowali, by rozważyć wystąpienie Wyszogrodu z ZDRP, gdyż może to być korzystniejsze dla gminy i miasta pod względem stawek za odbiór odpadków.

BN

fot. archiwum