Strona główna Kultura Bluesowa premiera roku

Bluesowa premiera roku

450
0
PODZIEL SIĘ

Do Klubu Kontrast przy Sochaczewskim Centrum Kultury w sobotę, 26 stycznia przybyło tak wiele fanów bluesa, że praktycznie nie było gdzie wetknąć szpilki. Jednak nie zawiedli się na pierwszym w tym roku koncercie. Na scenie wystąpił znany, choć młody zespół Blues Junkers.

Koncert zaczął się z małym poślizgiem, ale już od pierwszych taktów muzyki publiczność była oczarowana bardzo wysokim poziomem wykonywanych utworów i świetną muzyką. Takiego ognistego bluesa w Klubie Kontrast jeszcze nie było. Przemieszanie stylów, brzmień i perfekcyjnych dźwięków zachwycał w każdym utworze.

Młodzi na estradzie

Blues Junkers gra muzykę z pogranicza rhytm’n’bluesa, boogie woogie i soul. Zespól istnieje zaledwie cztery lata, a już ma bardzo wiele sukcesów na swym koncie. Widać nie tylko pasję do muzyki, ale też ogromną pracę, jaką wykonawcy wkładają, by ich utwory brzmiały jak najpełniej i jak najlepiej.

Już w chwili debiutu Blues Junkers uznany został za „Odkrycie Roku” w ankiecie „Blues Top 2015”. Rok później w tej samej ankiecie zespół zajął trzecie miejsce w kategorii „Zespół Roku”. W 2016 roku Blues Junkers reprezentował Polskę na European Blues Challenge we Włoszech, gdzie uzyskał pozytywne opinie krytyków muzycznych. W kolejnym roku wokalistka Natalia Abłamowicz została uznana Najlepszą Bluesową Wokalistką w Polsce w 2017 roku. To w pełni zasłużona nagroda. Ten głos, jakim dysponuje Natalia publiczność sochaczewska mogła usłyszeć w sobotni wieczór. To głos nie tylko o bardzo silnym brzmieniu, ale też ciekawej barwie i wokalizie. Przypomina on stylem wielkie gwiazdy amerykańskiego bluesa. Sochaczewianie owacyjnie oklaskiwali artystkę i jej śpiew.

Uznany i lubiany

Ci co nie dotarli na sobotni koncert mogą żałować. Pozostaje im możliwość wysłuchania zespołu na stronach internetowych. Koncerty zespołu Blues Junkers były już dwukrotnie transmitowane w audycji „Bielszy Odcień Bluesa” w Programie III Polskiego Radia. Te nagrania są dostępne w sieci. Jak również edycje festiwalowe. Zespół brał udział w wielu krajowych bluesowych międzynarodowych festiwalach bluesowych m.in. Eutin BluesBaltica (Niemcy), European Blues Challenge (Włochy), Blues Aperitif (Czechy), Jesień z Bluesem, Suwałki Blues Festiwal, Blues Express, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Polish Boogie Festival oraz Jimiway Blues Festival.

Blues Junkers ma na swym koncie płytę „Night Time”, zmiksowaną w amerykańskiej wytwórni BIgTone Records. Tę własnie płytę uczestnicy sobotniego koncertu mogli nabyć w przerwie występów.

– To była wielka radość móc występować przed tak świetną publicznością. Dziękujemy bardzo za miły, wspaniały wieczór i gorące przyjęcie – podsumowała Natalia Abłamowicz.

Na scenie poza nią wystąpili Dominik Abłamowicz (piano, harmonijka), Krzysztof Mika (perkusja) i Maciek Sych (gitara). Rewelacyjna gra na gitarze tego ostatniego, widowiskowa, pełna pasji i dopracowanych do perfekcji brzmień porwała publiczność. Każdy muzyk z zespołu Blues Junkiers to wielka indywidualność muzyczna, a ich koncert na długo pozostanie w pamięci sochaczewian.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak