Strona główna Teresin Biblioteczne warsztaty

Biblioteczne warsztaty

405
0
PODZIEL SIĘ

 „Poznaj Mirabelkę”, pod takim hasłem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Teresinie odbyła się ogólnopolska akcja wpisująca się jeszcze w ramy jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Skąd taki tytuł przedsięwzięcia, wyjaśnia Aleksandra Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie: – Akcja oparta jest na książce Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. W akcji udział wzięło ponad 700 bibliotek z całej Polski. Jedną z nich była nasza biblioteka, a grupą docelową byli uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej – mówi dyrektor Starus, dodając – Udało się zorganizować siedem warsztatów, w których ogólnie wzięło udział ponad 100 uczniów. Myślę, że dzieci w tym wieku są na tyle dojrzałe, aby móc przeprowadzić z nimi warsztaty poruszające tak trudny temat, jakim jest okrucieństwo okupanta w stosunku do społeczności żydowskiej żyjącej w warszawskim getcie.

Cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem warsztaty odbywały się w zmodernizowanym obiekcie „Dworzec TO.Kultura” w Teresinie. To właśnie tu przecież mieści się też biblioteka, filia Gminnej Biblioteki Publicznej. Odbiorcami warsztatów pod patronatem „Lustra Biblioteki” byli głównie uczniowie i wychowawcy z gminnych szkół.

W trakcie spotkań sukcesywnie powstawało nasze „Drzewo pamięci”, złożone z wyciętych i podpisanych dłoni uczestników. Zaowocowała także prawdziwa gałązka drzewka mirabelkowego. Owoce powstawały z kawałków żółtej bibułki wypełnionej watą. Na zakończenie każdego warsztatu, każda z klas przyklejała symboliczną układankę na kolorową kartkę A3, tematycznie związaną z warsztatami – wyjaśnia Aleksandra Starus.

Marcin Odolczyk

fot. archiwum

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdśnieżanie czas zacząć
Następny artykułBez rewelacji