Strona główna Kultura Wielki benefis polskich szopek

Wielki benefis polskich szopek

455
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku wyjątkowo nie było w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą konkursu na najpiękniejszą szopkę. Spowodowane było to problemami organizacyjnymi związanymi z remontem siedziby muzeum.

Jednak pojawiły się szopki, które były nagrodzone wcześniej oraz ich najbardziej zasłużeni twórcy. Tegoroczna wystawa – Benefis Szopek, która odbyła się 7 grudnia podsumowuje 25-lecie organizowania konkursów.

– Żałujemy, że nie udało nam się w tym roku zorganizować konkursu na najpiękniejszą szopkę polską. Przedłużające się prace remontowe uniemożliwiły nam gromadzenie ich i przygotowanie wystawy. Jednak nie chcieliśmy, by te święta przeszły w sposób niezauważony. Stąd pomysł na benefis i prezentacja szopek z naszych zbiorów, które zakupiliśmy, oraz nagrodzonych prac przez twórców na tę okazję. Dodatkowo pokazujemy też świąteczne karty pocztowe z okresu międzywojennego, okupacji i czasów PRL – wspomniał na otwarciu wystawy Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Na wystawie z ogromnego dorobku ostatnich 25 lat wybranych zostało 36 szopek, które były prezentowane na poszczególnych edycjach. Na corocznej wystawie prezentowano m.in. szopki krakowskie, góralskie, mazowieckie, XXI wieku, z różnych stron świata, patriotyczne.

– Co roku jest to okazja podziwiania nie tylko pięknych dzieł wykonanych pracowicie i z ogromnym zaangażowaniem, ale też pomysłowości naszych twórców. Zachwycają nie tylko formą, ale ponadto wykorzystanym surowcem do nich, np. zapałkami, wikliną czy włóczką – wspomniał Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, obecny na otwarciu wystawy.

Jego uwagę i zainteresowanie wzbudziła szczególnie szopka współczesna, ukazującą zdominowanie świata przez informatykę, przemysł i pieniądze.

Na wernisażu pojawili się licznie przedstawiciele świata kultury. Jedyna wśród radnych miejskich Magdalena Zborowska, chwaliła wystawę za piękną oprawę, przygotowanie oraz ekspozycję. Wszystkim bardzo podobało się ustawienie szopek wśród choinek.

W świąteczny nastrój wprowadziła wokalistka Monika Rychwalska, śpiewająca najbardziej znane kolędy i pastorałki. W trakcie wieczoru wspierali ją swym śpiewem przybyli na wystawę goście. Natomiast uwagę zwracał niezwykle plastyczny w kolorach świąteczny stół pełen pierników i pomarańczy.

Wystawa szopek w Muzeum czynna będzie do końca stycznia. Warto przypomnieć sobie nagrodzone dzieła, jak też zobaczyć stare pocztówki świąteczne.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak