Strona główna Wyszogród Szukali dawców

Szukali dawców

496
0
PODZIEL SIĘ

Tradycyjnie, jak co roku w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie organizowana była akcja poszukiwania dawców szpiku kostnego. Cieszy się ona co roku coraz większym powodzeniem i średnio co roku udaje się pozyskać około 10 nowych dawców. To jak na Wyszogród bardzo dobry wynik.

– Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Często jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Akcja taka jest darem życia dla potrzebujących. Dawcą może być każdy zdrowy dorosły w wieku od 18 do 50 roku życia – mówią organizatorzy akcji.

W trakcie akcji, 17 grudnia przeprowadzano rejestrację i badania potencjalnych dawców szpiku. Jak zaznacza na swej stronie Fundacja DMKS, zajmująca się szukaniem i prowadzeniem rejestrów dawców szpiku, nie wystarczą dobre chęci i odpowiedni wiek. Dodatkowo trzeba być stuprocentowo zdrowym i mieć dobre wyniki krwi. Jednak jeśli ktoś nie może być dawcą, może na cele Fundacji wpłacić datek, który przekazany jest na pokrycie kosztów badań.

BN

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWolne w Wigilię
Następny artykułDwie dekady Grupy Historycznej