Strona główna Wyszogród Świąteczny koncert w wykonaniu gwiazd estrady

Świąteczny koncert w wykonaniu gwiazd estrady

657
0
PODZIEL SIĘ

W Czerwińsku nad Wisła w bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny odbywa się co roku koncert kolęd i pastorałek. Przed zgromadzona publicznością występują gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Od kilku lat koncert ten jest rejestrowany przez telewizję polską i emitowany w Wigilię i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

W repertuarze koncertu kolęd i pastorałek, który od początku nazwany „Jaka Wigilia, taki cały rok” znalazły się utwory śpiewane od wieków w polskich domach i kościołach. Widzowie usłyszeli m.in. takie kolędy jak „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Do szopy, hej, pasterze”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Gdy śliczna Panna”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Bóg się rodzi”, czy ulubiona pastorałka góralska „Oj, maluśki, maluśki”, w aranżacjach Grzegorza Urbana i śpiewane ze stowarzyszeniem orkiestry pod jego dyrekcją oraz chóru dziecięcego Lazurki.

Nie zabrakło również najsłynniejszej w świecie austriackiej kolędy z XIX wieku, czyli utworu „Cicha noc”, wykonywanego obecnie niemal wszędzie na Boże Narodzenie.

Z kolei znani i cenieni artyści polskiej estrady zaprezentowali swoje wersje kolęd i pastorałek, które mają w repertuarze. Publiczność zgromadzona w bazylice mogła usłyszeć: Marylę Rodowicz, Katarzynę Cerekwicką, Marikę, Piotra Cugowskiego, Sebastiana Karpiel-Bułeckę, Andrzeja Piasecznego, Mateusza Ziółko oraz jedną z najpopularniejszych w Polsce grup gospel – „Sound’n’Grace”. Niektóre z tych prezentacji można też znaleźć już na stronie Youtoube.

Koncert poprowadzili Sylwia Dekiert i Marek Bukowski. Całość wyreżyserował Grzegorz Sadurski.

Jak co roku koncert w Czerwińsku nad Wisłą patronatem objął prezydent RP – Andrzej Duda, który pojawił się na koncercie ze swą małżonką. Ojcowie salezjanie z okazji wizyty prezydenta przekazali mu ikonę Matki Bożej Czerwińskiej wykonanej przez sochaczewskich artystów: Jadwigę Orczyk-Miziołek i Piotra Czarneckiego.

W Telewizji Polskiej koncert „Jaka Wigilia, taki cały rok” zostanie wyemitowany w Wigilię, 24 grudnia w programie pierwszym o godzinie 20.30 oraz TVP Polonia w tym samym dniu o 23.30. Jeśli ktoś nie będzie miał możliwości obejrzenia tego programu to może obejrzeć relację z Czerwińska następnego dnia, 25 grudnia w TVP Polonia o godzinie 5.55 oraz w TVP 1 w wersji HD o godzinie 17.30. Cały koncert trwa około 60 minut.

BN

Fot. Facebook

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW świąteczny rytmach
Następny artykułMożna się szczepić