Strona główna Żelazowa Wola Świątecznie u Domu Chopina

Świątecznie u Domu Chopina

537
0
PODZIEL SIĘ

Koniec starego roku 2018 i początek nowego 2019 w Muzeum Domu Narodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to istne fajerwerki muzyczne. Atrakcji nie brakuje – zarówno dla młodych, jak i starszych. Nic tylko wybrać się na oferowane koncerty i spotkania.

Z okazji zbliżających się świat Antoni Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zaprosił miłośników klasycznej muzyki na koncert „Weneckie Boże Narodzenie”. Przed publicznością w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku wystąpiła 13 grudnia orkiestra Arte dei Suonatori, jeden z najlepszych na świecie polskich zespołów barokowych.

To był ostatni, duży koncert przed świętami. W programie znalazły się utwory kompozytorów związanych z ośrodkiem weneckim, m.in. Antonia Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hassego i Giovanniego Agostina Perottiego. Klasyczna muzyka barokowa świetnie brzmiała w świątecznym klimacie Żelazowej Woli. Nie zawiodła też publiczność, która licznie przybyła na tę okazję.

Z inicjatywy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina rozpoczął się już nabór na przesłuchania młodych wykonawców. Poszukiwani są uczestnicy do współprowadzenia cyklu muzycznego – „Chopinoteka. Warsztaty słuchania”.

– Poszukujemy charyzmatycznych uczniów szkół muzycznych I stopnia w wieku 9-12 lat, zainteresowanych twórczością Fryderyka Chopina. Mile widziana klasa fortepianu – informuje Małgorzata Kazur, pracownik działu promocji w muzeum w Żelazowej Woli.

Czeka ich ogrom pracy, by wyłonić najlepszych uczestników, którzy podołają stawianym im wyzwaniom. Termin przesyłania zgłoszeń przez chętnych do 7 stycznia 2019 roku na adres mkazur@nifc.pl. Pytania odnośnie castingu pod nr tel. 664 413 511.

Cykl „Chopinoteka. Warsztaty słuchania” odbywać się będzie w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli co dwa miesiące – w marcu, maju, we wrześniu i listopadzie. Podczas tych spotkań dziecko wraz z muzykologiem-dziennikarzem, dr Mariuszem Gradowskim oraz pianistką Weroniką Chodakowską, współprowadzi spotkanie na podstawie otrzymanego scenariusza. Casting odbędzie się w styczniu. Potem ruszą przygotowania do poszczególnych prezentacji.

– Zachęcamy do przesyłania swoich zgłoszeń – biogramu, zdjęcia oraz w miarę możliwości krótkiego filmu. Techniczna jakość nagrania nie ma znaczenia, chcemy zobaczyć na żywo dziecko. Każdy z przesłuchiwanych na castingu uczniów uczeń odpowie na dwa z trzech pytań – „Dlaczego twórczość Fryderyka Chopina jest dla Ciebie ważna?”, „Jaki jest Twój ulubiony utwór Fryderyka Chopina i dlaczego?” lub Co Cię interesuje w twórczości Fryderyka Chopina i czego chciałbyś się dowiedzieć więcej?” – informuje Małgorzata Kazur.

Po nowym roku ruszają też następne spotkania Małej Akademii Chopinowskiej dla najmłodszych melomanów.

BN

Fot. Muzeum Żelazowa Wola