Strona główna Powiat Powiat wyróżniony przez Głównego Geodetę Kraju

Powiat wyróżniony przez Głównego Geodetę Kraju

509
0
PODZIEL SIĘ

W Warszawie odbyła się dwudniowa narada geodetów powiatowych. Do stolicy zjechali geodeci ze wszystkich powiatów w Polsce, jak również starostowie, ministrowie oraz przedstawiciele różnych instytucji i urzędów.

Organizatorem spotkania był Główny Urząd Geodezji i Kartografii, który w tym roku po raz pierwszy wskazał „liderów” w rozwoju krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Wyróżniono 13 powiatów z zacnej liczby 380. W tym zaszczytnym gronie znalazł się nasz powiat.

Z rąk Głównego Geodety Kraju Waldemara Izdebskiego oraz Wiceministra Inwestycji i Rozwoju Artura Sobonia – statuetki w imieniu powiatu sochaczewskiego odebrały – główny specjalista Sylwia Grzelak oraz starszy geodeta Paulina Pawełek-Dybiec. Nagrody otrzymali również przedstawiciele powiatów: mińskiego, pruszkowskiego, słubickiego, łęczyckiego, łowickiego, skierniewickiego, wieluńskiego, ciechanowskiego, tureckiego, niżańskiego, legionowskiego oraz bytowskiego.

Wyróżnione powiaty to liderzy, którzy życzliwie z nami współpracują i czują się w obowiązku, by to, co realizują w powiatach, było dostępne również na poziomie krajowym… – mówił podczas wręczania nagród Waldemar Izdebski.

Jak podkreśla Irena Kaca, Geodeta Powiatowy w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie, to ogromne wyróżnienie dla naszego samorządu powiatowego. – Nie spodziewaliśmy się tej nagrody, bardzo pozytywnie jesteśmy zaskoczeni, zważywszy, że otrzymało ją zaledwie 13 powiatów spośród niespełna 400. Myślę, że duże znaczenie w przyznaniu tego wyróżnienia mają bazy danych udostępniane przez nasz powiat za pomocą systemu teleinformacyjnego, tak w trybie publicznym, jak i niepublicznym. Istotna jest też statystyka korzystania z Geoportalu – mówi Irena Kaca.

I tak, dla przykładu – w okresie od stycznia do września 2018 r. na Geoportal zajrzało 13 701 osób, pobierając 1 613 269 danych. Najczęściej korzystają z niego geodeci, ale jest on coraz bardziej popularny wśród wszystkich mieszkańców powiatu sochaczewskiego.

Geodeta Powiatowy nie ukrywa, że liczy, iż otrzymana nagroda wpłynie na rozwój funkcji dostępnych w Geoportalu, a tym samym pozwoli w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje ten portal.

Planujemy rozszerzyć go w zakresie informacji, którymi zarządzają inne podmioty. Stąd też zamierzamy podjąć szerszą współpracę w tym temacie z samorządami gmin naszego powiatu i innymi instytucjami. Chcemy, aby mieszkańcy powiatu mogli mieć łatwy dostęp np. do planów urządzania lasu, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy zaznaczonych obszarów zalewowych – wskazuje Geodeta Powiatowy.

Przypomnijmy. Dane udostępniane bezpłatnie poprzez Geoportal Powiatu Sochaczewskiego dostępne są pod adresem: sochaczew.geoportal2.pl. Można tu uzyskać m.in. dane dotyczące gruntów, budynków, użytków, podłączyć mapę topograficzną i ortofotomapę. Zapraszamy do odwiedzin naszego Geoportalu.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomór zabił dzika
Następny artykułPersonalne decyzje Rady