Strona główna Nowa Sucha Posadzili dąb na 100-lecie

Posadzili dąb na 100-lecie

498
0
PODZIEL SIĘ

Podczas ostatniej kadencji Rady Gminy Nowa Sucha radni przyjęli uchwałę o realizacji programu „Sto dębów na 100-lecie niepodległości”. Akcja nabrała rozmachu. Swoje drzewko w Kozłowie Szlacheckim posadzili 21 listopada radni nowej kadencji. Dąb rośnie już na terenie należącym do Stacji Uzdatniania Wody.

Miejmy nadzieję, że pamiątkowy dąb wyrośnie pięknie i będzie rósł bardzo długo, bo radni pracowali zgodnie nad jego posadzeniem. Może drzewko jako symbolem siły i trwania, a także żywy pomnik natury doczeka kolejnego stulecia – wspomniał, wójt gminy Maciej Mońka Nowa Sucha. – Zachęcamy mieszkańców gminy do sadzenia pamiątkowych dębów na swoich posesjach. Sadzonek powoli ubywa.

Posadzenie pamiątkowych stu dębów na setną rocznicę odzyskania niepodległości było inicjatywą wójta, który już wiosną tego roku poprosił Konrada Grzybowskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Radziwiłłów, aby przekazał nam na ten cel 100 sadzonek dębów.

Inicjatywa spodobała się mieszkańcom. Pod koniec października rozpoczęła się cała akcja. Ma trwać do przyszłego roku, do chwili wyczerpania się posiadanych sadzonek.

Według gminnego regulaminu jedna rodzina ma prawo do jednego drzewka. Odbiór będzie wpisany do rejestru. Sadzący drzewko zobowiązuje się do dostarczenia zdjęcia z wykonanego sadzenia i dbanie o sadzonkę. Przy przekazaniu zdjęcia, wręczony zostanie certyfikat.

Gminni urzędnicy przypominają tylko, by nie sadzić dębu blisko urządzeń melioracyjnych i kanalizacyjnych oraz domów – z uwagi na system korzeniowy, który może uszkodzić infrastrukturę podziemną. Dąb dobrze rośnie na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę.

Odbiór sadzonek, jak przypominają organizatorzy akcji, można ustalać telefonicznie – tel. 607 096 802. Zaznaczają, że to już ostatni moment w tym roku, gdyż gdy nastąpią mrozy, nie będzie można sadzić dębów. Trzeba będzie z tym poczekać do wiosny.

– Po zimie, jak tylko rozmarznie ziemia i będą odpowiednie warunki, akcja „Sto dębów na 100-lecie niepodległości” ponownie ruszy – dodaje Maciej Mońka.

BN

Fot. UG Nowa Sucha

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodatek bez zmian
Następny artykułKilka ostatnich sekund