Strona główna Teresin O matce dzieci Holocaustu

O matce dzieci Holocaustu

506
0
PODZIEL SIĘ

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Jarosławem Górskim, pisarzem, dziennikarzem, kulturoznawcą i pasjonatem historii. Jego wizyta w Teresinie miała związek z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też z uwagi na fakt i rok 2018, uchwałą Sejmu RP został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej.

„Irena Sendlerowa i inni – kto, dlaczego i jak ratował żydowskie dzieci podczas okupacji hitlerowskiej?” – taki temat nosiła prelekcja, którą zaprezentował gość podczas spotkania, gdzie zdecydowaną większość odbiorców stanowili młodzi ludzie. Nie przypadkiem wykład odbył się w sali konferencyjnej Zespołu Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną we współpracy z tutejszą biblioteką szkolną.

Nasz gość zabrał nas w przeszłość na niezwykłą lekcję historii. Nie zabrakło ciekawostek historycznych o życiu i kulturze społeczeństwa żydowskiego. W ciekawy sposób przedstawił zarys emigracji tej społeczności w Europie, a my, słuchacze, choć trochę mogliśmy poznać i zrozumieć życie Żydów – mówi Aleksandra Starus, dyrektor GBP.

Jarosław Górski w niezwykle barwny i obrazowy sposób opowiadał zgromadzonym o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat.

Irena Sendlerowa, ps. „Jolanta” to polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Uratowała z narażeniem własnego życia prawie 2,5 tys. dzieci z Getta Warszawskiego. Zwano Ją Matką Dzieci Holocaustu. W 1943 r. została aresztowana przez Niemców. Była przesłuchiwana i torturowana, więziona na Pawiaku. Została skazana na śmierć. Uratowała ją „Żegota”, przekupując niemieckich strażników. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.

To nie pierwsza wizyta Jarosława Górskiego w Teresinie. Przed kilkoma tygodniami na zaproszenie Aleksandry Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, gościł on w zmodernizowanym obiekcie „Dworzec TO.Kultura”. W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się tu spotkanie autorskie zatytułowane „Architekci Niepodległości. Wizje wolnej Polski pisarzy i artystów przełomu XIX i XX wieku”. Tym razem wykład skierowany był do wszystkich zainteresowanych tematyką mieszkańców nie tylko gminy Teresin.

Marcin Odolczyk