Strona główna Kultura Niedziela z Mikołajem

Niedziela z Mikołajem

576
0
PODZIEL SIĘ

Minionej niedzieli nie zabrakło wystawców oraz mieszkańców, którzy przybyli na II Kiermasz Mikołajkowy do Brochowa. Były występy artystyczne, zabawy ze św. Mikołajem i wiele innych atrakcji. Tłumnie przybyli nie tylko mieszkańcy gminy Brochów, ale też sąsiednich gmin i Sochaczewa.

Tegoroczny Kiermasz Mikołajkowy odbył się 2 grudnia w sali gimnastycznej szkoły Podstawowej w Brochowie. Już o godzinie 11.00 ruszyły stoiska wystawców. Wybór był spory – od stroików świątecznych, poprzez kartki bożonarodzeniowe, ceramikę, biżuterię, po bombki i upominki pod choinkę. Amatorzy domowych wypieków mogli też nabyć świąteczne pierniczki i inne dekoracyjne wypieki. Kiermasz Mikołajkowy trwał ponad cztery godziny.

Kolędy i pastorałki

Tuż po godzinie 13.00 na scenę wyszły dzieci i młodzież szkolna. W ich repertuarze znalazły się popularne piosenki świąteczne i ulubione przez młodych kolędy. Najpierw wystąpili najmłodsi, czyli dzieci w wieku przedszkolnym.

– Te najmłodsze maluszki śpiewały z wielkim zaangażowaniem kolędy i pastorałki. Potem już starsze dzieci i młodzież szkolna prezentowały swoje ulubione utwory świąteczne. Jednak największe chyba brawa dostał chór seniorów, który bardzo pięknie zaśpiewał stare, polskie kolędy. W chórze tym występują najstarsi mieszkańcy z całej gminy. Przygotowywali się kilka tygodni do tego występu, a efekt ich pracy wszystkich ogromnie zaskoczył – mówi Jolanta Małczak, mieszkanka Plecewic.

Kiermasz był wyjątkowy i bardzo świetnie przygotowany. Organizatorzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie i aranżację stoisk. Wielu zachwycały szczególnie wyroby z decoupage – bombki i szkatułki.

– Nawet panie z biblioteki, które przygotowywały tę imprezę ubrały się w pięknie, czerwone sukienki i mikołajowe czapki. Wybór świątecznych dekoracji i upominków był przeogromny. No i jednocześnie było bardzo słodko. Dużo świątecznych łakoci można było spróbować, dowiedzieć się, jak się je robi oraz kupić lub zamówić u wystawcy na okres przedświąteczny. Wszystkie smakołyki były domowego wyrobu i w fantazyjnych kształtach – dodaje pani Jola.

Harcowanie w Mikołajem

Na koniec kiermaszu, od godziny 14.00 do 15.00 najmłodsi uczestnicy mogli spotkać się ze św. Mikołajem. Ten zaś zaproponował głównie maluchom wspaniałe korowody i pląsy. Było też pokrzykiwanie mikołajowego zawołania: „Hohoho” i wybieranie, kto z uczestników zrobił to najlepiej. Sporo uciechy było, gdy – za wspólne harce – Mikołaj wynagradzał maluchy słodkimi upominkami w paczuszkach.

W tym czasie dorośli mogli podziwiać swe pociechy, jak również zastanowić się nad wyborem choinki – tej wykonanej przez rękodzielników z najróżniejszych materiałów np. z szyszek świerkowych, czy z papieru. Nie zabrakło też stoiska kwiaciarni, która podobnie jak w zeszłym roku oferowała poinsecje zwane też gwiazdami betlejemskimi z uwagi na swój gwieździsty kształt. Kwiaty te uważane są za typowo bożonarodzeniową roślinę.

Impreza została przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną we współpracy ze Szkołą Podstawową oraz Urzędem Gminy w Brochowie.

Bogumiła Nowak

Fot. GBP Brochów