Strona główna Kultura Nie ma recepty na wiersz

Nie ma recepty na wiersz

487
0
PODZIEL SIĘ

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kramnicach Miejskich 7 grudnia odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Węgrzynowicz-Plichtą, krakowską poetką i wydawcą. Autorka obchodzi w tym roku 20-lecie pracy twórczej. Przybyłym na spotkanie miłośnikom poezji zaprezentowała swój – wydany w tym roku – tomik „Imponderabilia”.

Sala w Kramnicach Miejskich pękała w szwach. Przybyła bardzo liczna publiczność i to nie tylko kochająca poezję. Magdalena Węgrzynowicz-Plichta z urodzenia jest sochaczewianką. Spędziła też dzieciństwo i lata szkolne w Sochaczewie.

Czuję się bardzo związana z tym miastem i regionem. Tu spędziłam swą młodość. Tata był pilotem. Uczyłam się w klasie humanistycznej. Kiedy dorosłam, chciałam się dalej kształcić. Pierwszy pomysł był taki, aby zostać archeologiem. Ale to nie wyszło. Druga decyzja zapadła, by spróbować swych sił w Krakowie. Tam też przenieśli się moi rodzice – wspomniała pani Magda.

Z wykształcenia jest socjologiem i pedagogiem. Po maturze w Liceum im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i tam zamieszkała na stałe. Chętnie wraca jednak do Sochaczewa i do Żelazowej Woli, która jest jej szczególnie bliska z uwagi na muzykę Chopina. Poetka ukończyła również w Sochaczewie szkołę muzyczną. Uwielbiała grać na fortepianie.

Autorka wydała dotychczas tomiki poezji: „Doznania”„Anemony”, „Łaptaki”, „Kalkomanie”, „Pokolenia”, „Miraże”, „Artefakty” i ostatni „Imponderabilia”. Przygotowuje od kilku lat tom inspirowany liryką greckiej poetki Safony – „Safoniana”. I to właśnie dzięki tej fascynacji antyczną poetką nazywana jest przez najbliższych jej współpracowników i przyjaciół „Safoną”.

Od debiutu w 1998 roku pisze i publikuje również prozę, opracowania redakcyjne, wywiady i omówienia krytyczne, m.in. zbiór esejów o najnowszej poezji „Poetyckie światy. Między Parnasem a Giewontem”. Magdalena Węgrzynowicz-Plichta jest laureatką wielu konkursów literackich.  Od 1999 roku pracuje jako redaktor naczelny wydawnictwa Idea, a  od 2004 roku prowadzi własne wydawnictwo Signo, w którym wydała ponad osiemdziesiąt tytułów literatury pięknej. Jest także redaktorem kwartalnika literacko-kulturalnego „LiryDram” i portalu literackiego „Horyzont”. W latach 2011-2014 była prezesem krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

– Wszyscy najczęściej pytają mnie, jak napisać dobry wiersz. Na to nie ma prostej recepty – odpowiada poetka. – Trzeba znaleźć własną drogę. Trzeba pisać bardzo indywidualnie i na nikim się nie wzorować. Trzeba być sobą, szukać własnego języka i perspektywy. Znaleźć własny rytm wiersza.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJest kasa na schronisko
Następny artykułBez wody nie ma życia