Strona główna Sochaczew miasto Muzeum już po remoncie

Muzeum już po remoncie

578
0
PODZIEL SIĘ

Ostatni etap termomodernizacji siedziby Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą dobiegł końca. Za ponad milion złotych wymieniono w budynku sieć centralnego ogrzewania oraz ocieplono poddasze byłego ratusza. Muzeum jest dostępne dla zwiedzających.

Zakończył się prowadzony przez firmę Sochbud remont Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jego koszt to 1 101 000 złotych. W ramach prowadzonych prac firma doprowadziła nitkę gazociągu, zamontowała pompy ciepła i kotły gazowe. Zainstalowano 63 kaloryfery, a ciepło dostarcza do nich 750 metrów nowych rur.

Ostatni etap

Niemniej ważnym elementem prac termomodernizacyjnych było docieplenie poddasza dwudziestopięciocentymetrową warstwą wełny mineralnej i wymiana okien na tej kondygnacji. Drewniane elementy dachu zostały zabezpieczone preparatami ogniochronnymi i przeciw korozji biologicznej. Na koniec ekipa remontowa pomalowała wszystkie pomieszczenia na poddaszu i wymieniła kratki wywiewne. Dzięki tym zabiegom zapotrzebowanie na energię ma być niższe aż o kilkadziesiąt procent.

Udało się wymienić XIX-wieczny system ogrzewania budynku na XXI-wieczny. Zobaczymy, jak to się sprawdzi, również pod względem ekonomicznym. Na wiosnę będzie można obliczyć, ile realnie uda się zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku muzeum, którego powierzchnia wynosi blisko 1000 metrów kwadratowych – mówi Paweł Rozdżestwieński, dyrektor placówki.

Wymiana systemu centralnego ogrzewania oraz remont poddasza były ostatnim etapem termomodernizacji budynku muzeum. Wcześniej, w ostatnich kilku latach, w mury placówki zainwestowano prawie 800 tysięcy złotych. Miasto wykonało opaskę wokół budynku, odwodnienie piwnic, zmodernizowało główną wystawę, odnowiło elewację, wstawiło nowe drzwi i okna.

Można zwiedzać

Przypomnijmy, że zakończone niedawno prace remontowe są częścią większego projektu „Sochaczew (od) Nowa”. Oprócz termomodernizacji muzeum składa się na niego także budowa bulwarów na Bzurą i nowej przystani kajakowej. Na realizację projektu miasto pozyskało 5 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz 1,3 mln rządowego wsparcia. Całkowita wartość wspominanych inwestycji, wraz z wkładem własnym miasta, to 9,8 mln zł.

Wraz z zakończeniem remontu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą ponownie zaprasza w swoje progi.

Dostępne są obecnie trzy ekspozycje czasowe: wystawa poświęcona roli policji w dziele niepodległości, egzemplarze historycznej broni palnej będącej w posiadaniu muzeum oraz wystawa obrazów w ramach Galerii Most, Marcina Hugo-Badera, której wernisaż odbył się 10 listopada. Częściowo zaprezentowana jest też wystawa stała poświęcona kampanii września 1939 roku w Polsce i Bitwie nad Bzurą. W przygotowaniu są, i niebawem również będą dostępne dla gości muzeum, wystawy dotyczące archeologii na ziemi sochaczewskiej oraz I Wojny Światowej – mówi dyrektor Paweł Rozdżestwieński.

UM/ dot