Strona główna Sochaczew miasto Mniej kasy na sprzątanie

Mniej kasy na sprzątanie

531
0
PODZIEL SIĘ

Jak informowaliśmy w poprzednim wydaniu Expressu Sochaczewskiego, miejscy radni w czasie sesji, która odbędzie się 28 grudnia, przyjmą budżet na Sochaczewa na 2019 r. Wśród zaplanowanych wydatków znajdą się również te dotyczące utrzymania czystości na terenie miasta. A tym zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej.

Z zapisów projektu wynika, że w przyszłym roku ZGK otrzyma m.in. 311 000 zł na sprzątanie i wywóz nieczystości z miejskich ulic i parków. Do tego dojdzie 226 000 zł na koszenie, sądzeni kwiatów oraz pielęgnację nie zieleni.

Porównując zaplanowane kwoty z tym, które zostały zapisany w tegorocznym budżecie widać, że mamy do czynienia z obniżeniem wydatków związanych z utrzymaniem czystości na terenie Sochaczewa. Przypomnijmy, że w tym roku na sprzątanie ulicy przeznaczono 320 435 zł – nieczystości a na pielęgnację zieleni – 233 175 zł. Czyli w sumie tylko w tych dwóch zadaniach przypisanych do zakładu wydatki obcięto o 16 610 zł.

Nie jest to, co prawda wysoko kwota, ale patrząc na przyszły rok i na to, co czeka w nim ZGK nawet tak mała obniżka przeznaczonych dla niego środków musi niepokoić. Tym bardziej, że od przyszłego roku Zakład będzie musiał zajmować nie tylko zrewitalizowanymi parkami. Do jego obowiązków dojdzie również dbanie o porządek na terenach rekreacyjnych nad Bzurą i Utratą, czyli około 10 hektarami zieleni, co do tej pory nie należało do ZGK.

Jakby tego było mało Zakład będzie musiał również utrzymać w należytym stanie nowy miejski szalet, co także wiąże się z kosztami. Co prawda przybytek będzie płatny, ale pozyskane z tego tytułu środki nie będą w stanie pokryć kosztów jego utrzymania.

Miejmy nadzieję, że cięcia budżetu ZGK nie są związane z planami jego likwidacji i środki na jego funkcjonowania a tym samym na utrzymanie miasta w czystości w ciągu roku zostaną zwiększone.

dot