Strona główna Sochaczew miasto Miasto gotowe do zimy

Miasto gotowe do zimy

459
0
PODZIEL SIĘ

Jeśli wystąpią opady śniegu lub przymrozek spowoduje tzw. szklankę na drogach, do pracy mają przystąpić ekipy Zakładu Komunikacji Miejskiej. Tej zimy zadba on o odśnieżanie 116 kilometrów sochaczewskich ulic.

W połowie listopada burmistrz zobowiązał Zakład Komunikacji Miejskiej do zimowego utrzymania dróg aż do końca kwietnia 2019 roku. Na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta 145 tysięcy złotych. Gdy sypnie śnieg, ZKM jest zobowiązana pełnić całodobowy dyżur oraz posiadać w pełnej gotowości sprzęt specjalistyczny i pomocniczy. Pojazdy mają rozpocząć pracę w ciągu godziny od wystąpienia opadów. W przypadku wystąpienia gwałtownych opadów, ZKM będzie się posiłkował wsparciem firm zewnętrznych.

Podobnie jak w poprzednich latach, miejskie ulice podzielono na trzy standardy utrzymania. W najwyższym standardzie utrzymywanych ma być piętnaście głównych ulic o długości 11,6 km, to jest: 1 Maja, 15 Sierpnia, Licealna, Łowicka, Łuszczewskich, Olimpijska, Płocka, Pokoju, Reymonta, prezydenta Kaczorowskiego, Toruńska, Traugutta, Wąska, Warszawska i Żeromskiego. W III standardzie utrzymywane będą 194 ulice o długości 72,7 km, a w IV 92 ulice o łącznej długości 31,6 km.

ZKM zadba także o odśnieżanie przystanków, Strefy Płatnego Parkowania oraz parkingów: przy ul. Targowej, przy kościele w Trojanowie oraz placu „Parkuj i jedź” przy dworcu PKP. Do jego obowiązków będzie należało oczyszczanie dróg wewnętrznych w rejonie ul. Niemcewicza, Grunwaldzkiej i dojazdu do budynku 15 Sierpnia 106 D. Odśnieżone mają być też dojazdy do kotłowni m.in. przy ulicach Słowackiego, Żwirki i Wigury, 600-lecia, Targowej, 1 Maja, Żeromskiego, Konstytucji 3 Maja i Reymonta.

Dodajmy, że oprócz ZKM za zimowe utrzymanie wybranych fragmentów miasta będzie odpowiadał Zakład Gospodarki Komunalnej, który oczyści ze śniegu chodniki w pasach drogowych i parkach. Wszelkie uwagi dotyczące stanu dróg podczas zimy można zgłaszać pod całodobowy numer telefonu   dyżurnego ZKM: 46 862-99-27.

Ale nie tylko Urząd Miejski zadba o podlegle mu ulice. Zrobi to także GDDKiA, do której należy obwodnica miasta. Z kolei samorząd województwa będzie zobowiązany do ośnieżania ulic: Wyszogrodzkiej, Chodakowskiej, Chopina, Alei 600-lecia, Piłsudskiego, Żyrardowskiej oraz 15 Sierpnia (na odcinku od obwodnicy do granic miasta).

O swoje drogi zadba także Starostwo Powiatowe, które na terenie miasta zarządza ulicami: Towarową, Okrzei, Sienkiewicza, Botaniczną, Boryszewską, Inżynierską, Ziemowita, Staszica, Trojanowską, Młynarską, Łąkową, Mostową, Brukową, Gawłowską, Księcia Janusza, Głowackiego i Lubiejewską.

Wszelkie uwagi dotyczące ich odśnieżania będzie można zgłaszać, dzwoniąc do dyżurnego ruchu w Powiatowym Zarządzie Dróg, tel.: 46 862-25-68 lub przesłać je drogą elektroniczną na adres: email: pwzdrog@poczta.onet.pl.

opr. Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego