Strona główna Teresin Góralskie święta na dworcu

Góralskie święta na dworcu

453
0
PODZIEL SIĘ

Góralski folklor, staropolskie obyczaje i świąteczna atmosfera, a to wszystko na teatralnej scenie. Spektakl zatytułowany „Warszawiacy i Górale” spotkał się entuzjazmem teresińskiej publiczności, odbyło się już kilka pokazów, a na widowni po prostu brakowało wolnych miejsc.

W kinowo-teatralnej sali Dworzec TO.Kultura premiera miała miejsce w ubiegłą sobotę (8.12), następnego dnia odbył się kolejny spektakl. To nie wszystko, bo grupa zaprezentowała też pokazy przedpremierowe. Kolejne odbywać się będą w tym tygodniu. Obsadę tworzą: Grażyna Starus, Krystyna Radkowska, Ewelina Mirońska, Euzebia Wielogórska, Regina Ciarka, Piotr Radkowski, Zbigniew Borowski, Teresa Zdanowicz, Wiesława Stalpińska, Barbara Pietrzak, Wiesława Szymańska oraz gościnnie Maja Chojnacka, Sylwia Gawryszewska, Kalina Staszewska, Marcelina Więsek, Antonina Gogół i Paulina Klemczak.

Teatr „Radosnej Jesieni”, działający przy Teresińskim Ośrodku Kultury, ruszył z przygotowaniami do świątecznego projektu już we wrześniu. Akcja spektaklu toczy się w trakcie świąt Bożego Narodzenia w małej góralskiej wiosce. Na skutek wypadku do chaty gazdy i gaździny trafia rodzina współczesnych Warszawiaków. Gospodarze postanawiają przygarnąć przybyszy na czas świąt. Początkowo trudne do pogodzenia dwa światy i różne podejścia do życia, a także bariery językowe, nie pozwalają im się ze sobą porozumieć. Jednak świąteczny duch i czar sprawia, że spotkane osoby odnajdują radość ze wspólnego obcowania i wyjątkowo spędzają wspólne święta – wyjaśnia reżyserka Katarzyna Rospędowska.

Co ciekawe, w treść spektaklu wplecione są polskie kolędy i pastorałki, do których wykonania zapraszana jest publiczność. Tym samym teatr przyjmuje cechy interaktywnego. Na scenie występują aktorzy Teatru „Radosnej Jesieni” we współpracy z dziećmi i młodzieżą działającymi w innych grupach pracowni teatralnej w Teresińskim Ośrodku Kultury.

Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest Katarzyna Rospędowska, znana z zamiłowania do sztuki teatralnej instruktorka z TOK-u. Muzyka i akompaniament to działka Joanny Cieśniewskiej.

Dodać należy, że „Warszawiacy i Górale” to projekt stworzony w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

Marcin Odolczyk