Strona główna Wyszogród Echa festiwalu filmowego

Echa festiwalu filmowego

442
0
PODZIEL SIĘ

Gminy Wyszogród i Nowa Wieś zorganizowały 13 i 14 grudnia Retrospektywę X Festiwalu Filmowego Niezłomni Niepokorni Wyklęci. Mieszkańcy gmin obu gmin mieli możliwość obejrzenia filmów nagrodzonych ponad trzy miesiące wcześniej na Festiwalu w Gdyni. Festiwalowi patronował Andrzej Duda, prezydent RP.

Retrospektywa festiwalu gdyńskiego w Wyszogrodzie, Chociszewie i Starych Gałkach nie była jednak tylko prezentacją filmów konkursowych. Towarzyszyły jej warsztaty i wystawy oraz koncert galowy.

W pierwszym dniu przeglądu festiwalowego, 13 grudnia zorganizowano w Wyszogrodzie dwa bloki filmowe dla uczniów starszych klas szkół podstawowych w Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Zaprezentowane zostały filmy – „Kochankowie z lasu”, „Miłość nas wyzwoli” (nagroda główna Młodych dla Historii „Anioł Wolności”), „Historia niezłomnych ojca i syna” (II nagroda MDH). W drugim bloku zaprezentowano „Krótkie popołudnie na Mazurach”, zdobywcę nagrody Złoty Opornik, dla najlepszego filmu festiwalu. Jest to opowieść o małżeństwie Kelusów. Pokazany został też zdobywca Złotego Opornika z 2014 roku – film „Na skrzydłach nadziei”. W przerwie między blokami filmowymi przedstawione zostały młodzieży założenia projektu Młodzi dla Historii.

W tym samym dniu odbył się też pokaz filmowy w SP im. Józefa Piłsudskiego w Chociszewie koło Czerwińska nad Wisłą.

Drugiego dnia przeglądu młodzi wyszogrodzianie uczestniczyli w projekcjach filmów – „Ryngraf” (nagroda im. Janusza Krupskiego) i premierowego „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”. Po seansach odbyło się spotkanie z twórcami tych dzieł – Dorotą Kanią i Arkadiuszem Gołębiewskim. Imprezę w Wyszogrodzie zamknęły warsztaty, w trakcie których rozstrzygnięto konkurs na najlepszy film retrospektywowy i najlepszą stylizację modową (wizerunek z epoki).

Dalsza część retrospektywy odbywała się w Starych Gałkach, gdzie w remizie strażackiej otwarto wystawę fotografii nawiązującej do żołnierzy wyklętych oraz wystawę etnograficzną, na której zgromadzono pamiątki po nich. Na gali finałowej, zamykającej festiwalowy przegląd, wystąpił Łukasz Juszkiewicz, finalista Voice of Poland ze swym zespołem, prezentując repertuar patriotyczny.

BN

Fot. UG Wyszogród

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMiasto gotowe do zimy
Następny artykułCzysty powiat