Strona główna Kultura Dybuk w Czechach

Dybuk w Czechach

769
0
PODZIEL SIĘ

Ostatnie dni listopada i początek grudnia są niezwykle pracowite dla młodych artystów z Teatru Maska w Sochaczewie.

Zespół wystawia swój sztandarowy projekt – spektakl „Dybuk”. Najpierw w Warszawie, a potem na festiwalu teatralnym DivadelníBAF! w SVČ Lužánky niedaleko Brna w Czechach, gdzie byli jedynym zespołem teatralnym z Polski.

Premiera spektaklu „Dybuk” odbyła się wiosną tego roku. Od razu sztuka zbudziła wielkie emocje i zainteresowanie. I premierze artyści pokazali ją we wrześniu w Warszawie.

„Dybuk” nawiązuje do znanej w Sochaczewie historii związanej z Joanną S., posiadającą nadprzyrodzone umiejętności. W domu, w którym mieszkała działy się dziwne rzeczy, przemieszczały się tu przedmioty, słychać było stukanie i niepokojące głosy. Wszystko zaczęło się po śmierci ojca dziewczyny. Sugerowano, że to jego duch nawiedza dom i kieruje ciałem córki. Stąd właśnie tytuł spektaklu. Nazwa dybuk to w kulturze żydowskiej zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby, z powodu niemożności pogodzenia się z rozstaniem. Dybuk to również tytuł dramatu Szymona Anskiego z 1914 roku, który stał się jedną z inspiracji do stworzenia spektaklu.

Najpierw w środę, 28 listopada sztuka wystawiona została w Studium Teatralnym S/T w Warszawie. Potem młodzi artyści wyjechali do Brna. Sochaczewianie dali swój spektakl 2 grudnia.

– Miło nam, że Teatr Maska z Sochaczewskiego Centrum Kultury został zaprezentowany w Czechach. Aktorzy z Maski reprezentowali nie tylko Sochaczew, ale i całą Polskę, bo byli jedynym zespołem teatralnym z naszego kraju, który wystąpił w ramach tego festiwalu – wspomniał Dawid Żakowski, który kieruje zespołem i jest reżyserem „Dybuka”.

Na scenie wystąpili – Marysia Fornalska, Paula Szewczyk, Natalia Janowska, Weronika Nguyen, Daria Dudek, Paweł Zatorski, Mateusz Witkowski, Jakub Tomaszewski, Mateusz Nguyen, Filip Chojnacki i Michał Klin.

„Dybuk” powstał w koprodukcji Sochaczewskiego Centrum Kultury ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa. Projekt współfinansowany jest przez m. st. Warszawa.

Jakie wrażenia odnieśli artyści z Sochaczewa z występu przed festiwalową publicznością, jak zapewnia reżyser, opowiedzą po powrocie.

BN

Fot. Iza Strzelecka