Strona główna Kultura Dwie dekady Grupy Historycznej

Dwie dekady Grupy Historycznej

699
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w sobotę, 15 grudnia, świętowano 20-lecie założenia Muzealnej Grupy Historycznej im. II/18 PP. To jedna z najaktywniej działających w Polsce grup skupiających pasjonatów historii i posiadającej jako jedynej w naszym kraju Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Na początku była to inicjatywa sochaczewskich harcerzy z drużyny im. Tadeusz Zawadzkiego „Zośki”, którzy w marcu 1999 roku przygotowali epizod z ataku Grup Szturmowych Szarych Szeregów na strażnice niemiecką w Sieczychach, w której poległ podporucznik Tadeusz Zawadzki „Zośka”, z okazji obchodów 25-lecia drużyny. Krótką, a jednocześnie bogatą historię dokonań Muzealnej Grupy Historycznej przedstawił Jakub Wojewoda, kustosz i kierownik dziełu historii w MZSiPBnadB, jeden z jej współtwórców. Pokazano też film o sochaczewskich rekonstruktorach.

Obecnie w Grupie działa około 50 członków – w tym około 30 rekonstruktorów, którzy występują w mundurach wojskowych z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku. Pierwsze prawdziwe mundury dla grupy ufundował rekonstruktorom Bogumił Czubacki, poprzedni burmistrz Sochaczewa. Kolejne otrzymali od burmistrza Piotra Osieckiego.

Jak zaznaczył Jakub Wojewoda, podczas prezentacji multumedialnej, działalność Grupy, to nie tylko rekonstrukcje, ale też dbanie o stare cmentarze, edukacja historyczna, przygotowywanie tzw. traktów pamięci czy urządzanie wystaw, asysty historycznej na pogrzebach ostatnich żołnierzy z okresu II Wojny Światowej. Od dwóch lat Grupa organizuje warsztaty patriotyczne dla młodzieży oraz w rocznicę Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia przedstawia wraz wymarsz oddziału „Skowronek” na pomoc walczącej Warszawie.

Rekonstruktorzy wraz z osobami wspierającymi zadbali o cmentarze wojenne m. in. w Rokicinie, Leontynowie, Budach Starych i Juliopolu. Pomagali też w konserwacji cmentarza w Narviku. Wspierali prace archeologiczne w miejscu działań wojennych Wielkiej Wojny 1914-1918. Ufundowali tablice pamiątkowe przypominające bohaterów wojennych oraz postawili maszty flagowe i obeliski. Pomagali także w akcjach ratowniczych w czasie zagrożenia wałów przeciwpowodziowych w Kamionie i ratowania rodziny w akcji GOPR w Bieszczadach. Uczestniczyli wielokrotnie w rekonstrukcjach historycznych – Bitwy nad Bzurą, działań kampanii wrześniowej w Mławie, Łowiczu czy Łomiankach, a nawet w spektaklach wojennych zagranicą – w Vyravie, Pradze i Verdun. Sochaczewscy rekonstruktorzy zagrali w filmach m.in. „Misja Afganistan”, „Karbala”, czy „Stawka większa niż śmierć”, „Hiszpanka”, „War and love”.

Uczestnikom w imieniu sochaczewian podziękował za zaangażowanie i patriotyzm burmistrz Piotr Osiecki. Wręczył im upominki, a wszyscy działający w pracach Grupy dostali pamiątkowe znaczki – epolety z numerem 18, nawiązującym do nazwy patrona.

Na koniec gości na jubileuszowy tort i obejrzenie wystawy fotografii i pamiątek – otrzymanych nagród i wyróżnień

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzukali dawców
Następny artykułOceń uchwałę