Strona główna Sochaczew gmina Czekał sto lat na pogrzeb

Czekał sto lat na pogrzeb

675
0
PODZIEL SIĘ

Po prawie dwóch miesiącach starań, we wtorek, 11 grudnia odbył się pogrzeb żołnierza, który poległ podczas trwających na przełomie 1914 –1915 roku walk o Sochaczewa.

Odnalezione w październiku na jednej z działek w Żukowie szczątki zostały pochowane w zbiorowej mogile żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej, która znajduje się w Orłach Cesin.

Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Urzędu Gminy Sochaczew.

Od razu, po odnalezieniu szczątków, przystąpiliśmy do prac ekshumacyjnych. Jednak dokonanie samego pochówku nie było już tak proste. Pomogli nam jednak w tym pracownicy Urzędu Gminy Sochaczew, a dokładnie Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzięki ich zaangażowaniu udało się załatwić wszelkie formalności, w tym zgodę wojewody mazowieckiego na pochówek poległego żołnierza – powiedział nam Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Sam pogrzeb odbył się 11 grudnia i poprowadził go ksiądz Kazimierz Wojtczak, proboszcz parafii w Trojanowie.

Jak powiedział nam Jakub Wojewoda do tej pory, mimo odnalezionych elementów ekwipunku, kim był odnaleziony w Żukowie żołnierz. Pracownikom muzeum udało się natomiast ustalić, ze trafił do armii cesarskiej w wyniku poboru przeprowadzonego na terenie Wielkopolski, która w tamtym okresie wchodziła w skład Niemiec. Dlatego niewykluczone, że był on Polakiem.

jur

Fot.: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą