Strona główna Kronika kryminalna Bezpiecznie na imprezie

Bezpiecznie na imprezie

552
0
PODZIEL SIĘ

Najbliższe dni to czas zabaw „sylwestrowych” i „noworocznych”, także dla naszych nastoletnich dzieci. Nie zawsze na imprezach jest bezpiecznie.

Policjanci przypominają o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić podczas zabaw oraz radzą, co zrobić i o czym pamiętać, by udanej zabawy nie zakłóciły poważne problemy lub nieszczęścia.

Aby imprezy nie kończyły się przykrymi niespodziankami, policjanci przypominają:

Rodzicom i opiekunom – o obowiązku właściwej opieki nad dziećmi do 18 roku życia. Młodzi ludzie bez nadzoru popełniają błędy, które mogą narazić ich i inne osoby nie tylko na szkody finansowe, ale także na utratę zdrowia, a nawet życia. Odpowiedzialność za takie nieszczęścia spowodowane zaniedbaniem spada na rodziców. Podczas nieobecności prawnego opiekuna osoby niepełnoletniej należy zapewnić jej skuteczną i odpowiednią opiekę innego dorosłego.

Młodzieży – że największym zagrożeniem podczas spotkań, niekontrolowanych przez dorosłych, jest kontakt z używkami i narkotykami. Po użyciu alkoholu lub środków odurzających młodzi ludzie tracą świadomość i popełniają czyny, których nigdy nie dopuścili by się na „trzeźwo”. Stan sprawcy takiego zachowania jest dodatkowym elementem obciążającym nieletniego przed sądem. Policjanci odnotowują również przypadki upojenia alkoholowego, które kończą się ratowaniem życia nastolatka w szpitalu. Znane są także sytuacje niechcianych kontaktów seksualnych i wszystkich problemów związanych z tym zagrożeniem. Świadomość takich zdarzeń jest warunkiem podejmowania właściwych decyzji i nie narażania się na problemy, straty lub odpowiedzialność karną.

Organizatorom – o odpowiedzialności za bezpieczną podróż uczestników imprezy do domów. Warto zainteresować się kierowcami, wyznaczyć wcześniej taką osobę i nie częstować jej alkoholem. Nigdy nie wolno pozwalać, aby osoba spożywająca wcześniej, nawet niewielką ilość alkoholu, wsiadła na naszych oczach za kierownicę. Jeśli nie ma innej możliwości, należy pomóc uczestnikom w zorganizowaniu noclegu, a dopiero po wytrzeźwieniu pozwolić odjechać.

Wybierając się na imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi, znajomymi do dyskoteki, pubu, czy też w inne miejsce, gdzie może być podawany alkohol, trzeba mieć świadomość zagrożeń związanych z użyciem tzw. „pigułki gwałtu”. Kilka poniższych wskazówek może uchronić przed nieprzyjemnymi zdarzeniami, często nieodwracalnymi w skutkach.

Tak zwana „pigułka gwałtu” to wiele substancji chemicznych, które w różnej formie i postaci (nie tylko tabletki) w połączeniu z alkoholem mogą spowodować utratę świadomości.

Tego typu substancje chemiczne mogą być podawane lub wykorzystywane w innych sytuacjach – nie tylko w klubie, czy dyskotece, ale również w pociągu, autobusie, itp., stąd też nie przyjmuj napojów od nieznanych Ci osób.

Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych Ci osób.

W miarę możliwości informuj domowników lub znajomych, gdzie zamierzasz się bawić i o której godzinie planujesz powrót.

Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba. Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami. Pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach. Obserwuj, jak napój jest przyrządzany.

Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej – nie ryzykuj, nie pij go.

Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie, nawet, gdy była to mała zawartość alkoholu (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi.

Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu.

ego, sk

fot. Pixabay