Strona główna Żelazowa Wola Akademia w świątecznym duchu

Akademia w świątecznym duchu

502
0
PODZIEL SIĘ

Po raz ostatni w tym roku w niedzielę 9 grudnia odbędą się warsztaty Małej Akademii Chopinowskiej i Klubu Przyrodnika. Najmłodsi zapraszani są przez Muzeum w Żelazowej Woli na spędzenie przedpołudnia przy poezji i muzyce.

Jednak spotkanie w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli nie kończy cyklu warsztatów z muzyką Fryderyka Chopina i jemu współczesnych. Jak również innymi kompozytorami, których wielki mistrz zainspirował. Po świątecznej przerwie warsztaty ruszają po nowym roku.

Ostatnie zajęcia muzyczne w tym roku skupione będą wokół postaci Witolda Lutosławskiego oraz jego twórczości przeznaczonej dla najmłodszego słuchacza. Najmłodsi melomani usłyszą jego pieśni i piosenki, które warte są poznania, choćby dlatego, że cechuje je barwna instrumentacja, ciekawa metrorytmika i harmonika. Dodatkowym atutem jest tzw. miniaturowość utworów. Witold Lutosławski tworzył wspaniałe dziełka muzyczne oparte m.in. na tekstach Juliana Tuwima, a przeznaczone dla dzieci. Tak wiec powstały utwory do takich wierszy jak „Kotek”, „Idzie Grześ”, „Rzeczka”, a także do „Zimy” do słów Kazimiery Iłłakowiczówny. Utwory stworzone na bazie tych wierszy staną się kanwą warsztatów wokalnych i aktorskich, oraz ćwiczeń ruchowych i muzycznych. Oczywiście, że nie zabraknie w trakcie warsztatów świątecznych akcentów i niespodzianek.

Natomiast w trakcie zajęć przyrodniczych dzieci wędrując alejkami parkowymi, poznają zwierzęta, które spędzają zimę w kraju. Dowiedzą się, jak radzą sobie w tym niesprzyjającym czasie. Kto gromadzi zapasy, kto zasypia, a kto zmienia dietę? Przy pomocy lornetek sprawdzą też, jakie ptaki można spotkać zimą w parku.

Zajęcia podzielone są na grupy wiekowe. Młodsi (3-6 lat) mają spotkanie Akademii w godzinach 11.00-11.45, a Klubu Przyrodnika ­–11.45-12.30. Natomiast starsi, w wieku 7-10 lat, zajęcia w Akademii od 11.45 do 12.30, a przyrodnicze od 11.00 do 11.45.

Tradycyjnie przed Małą Akademią Chopinowską o godzinie 10.30 odbywają się półgodzinne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Zgłoszenia i rezerwacje e-mail: zelazowawola.rezerwacje@nifc.pl, tel.: (46) 863 33 00 w godzinach od 9.00 do 16.00.

oprac. BN

Fot. Małgorzata Kazur / NIFC