Strona główna Kampinos Zwierzę na drodze

Zwierzę na drodze

784
0
PODZIEL SIĘ

Z nastaniem jesieni rozpoczęła się akcja dotycząca poruszania się samochodami na terenach leśnych i w pobliżu lasów. Kampinoski Park Narodowy apeluje jak zwykle do kierowców, by nie lekceważyli znaków drogowych „Uwaga dzikie zwierzęta” i podczas przejeżdżania przez kompleksy leśne lub w ich pobliżu zachowali szczególną ostrożność.

Zimą na drogach publicznych w KPN oraz w jego sąsiedztwie zagrożeniem są przemieszczające się zwłaszcza duże zwierzęta – łosie, jelenie, sarny i dziki.

W przypadku zauważenia zwierzęcia na drodze należy zatrzymać pojazd i pozwolić spokojnie przekroczyć zwierzęciu pas drogi, nie mrugać światłami, nie używać sygnału dźwiękowego, bo to powoduję przestrach zwierzęcia i jego nieskoordynowane działanie. Odpowiednie zachowanie kierowcy na drodze pozwoli przeżyć zwierzęciu i zapobiec kosztownemu uszkodzeniu pojazdu. Zdarzenie z udziałem zwierzyny może być powodem uszkodzeń ciała, a nawet spowodować śmierć użytkowników ruchu. Nie należy też omijać zwierzęcia znajdującego się na pasie drogi, które spłoszone może wpaść pod koła samochodu – informują pracownicy KPN.

W okresie zimowym największe prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego z udziałem zwierzyny jest w godzinach popołudniowych i wieczornych od 16.00 do 22.00. Na terenie Mazowsza ostatnio doszło już do śmiertelnego wypadku, kiedy kierowca próbował ominąć zwierzę i wpadł w poślizg, ostatecznie lądując na drzewie.

W przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego z udziałem zwierzęcia należy skontaktować się z policją nr tel. 997 lub alarmowym 112.

 BN

fot. Pixabay