Strona główna Wyszogród Zawalczył o Szablę Komendanta

Zawalczył o Szablę Komendanta

583
0
PODZIEL SIĘ

W VII edycji Wojewódzkiego konkursu literacko-historycznego „O szablę Komendanta” organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku wraz z Stowarzyszeniem „Patria Polonia”, Kuba Krzemiński, uczeń trzeciej klasy technikum przy Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie zdobył trzecie miejsce. Tegoroczny konkurs tematycznie związany był z setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 – Celem naszego konkursu jest przede wszystkim poszerzanie wśród uczniów wiedzy na temat historii Ojczyzny i regionu, kształtowanie oraz pogłębianie postaw patriotycznych, a przy okazji pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej – mówią organizatorzy tej imprezy.

Konkurs cieszy się sporym zainteresowaniem młodzieży, gdyż poza normalna wiedzą wymaga pomysłowości i samodzielności. Przez to jest bardzo atrakcyjny. Patronat honorowy nad konkursem objął, jak co roku Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego. Na imprezie w jego zastępstwie pojawił się Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, jak również Michał Twardy, reprezentujący Mariusza Bieńka, starostę płockiego. I to oni wręczali nagrody najlepszym uczniom z całego powiatu.

W ocenie jurorów konkurs miał bardzo wysoki poziom i nie należał do najłatwiejszych. Tym bardziej miłym zaskoczeniem było zdobycie przed wyszogrodzianina, Kubę Krzemińskiego trzeciego miejsca w rywalizacji. Jury konkursu zwróciło uwagę na jego bardzo osobistą i ciekawą pracę. Kuba podzielił się w niej swoimi refleksjami na temat historii swojej małej ojczyzny, wykorzystując przy tym barwną historię swojej rodziny – a szczególnie umiejętnie przedstawiając losy swojego pradziadka, uczestnika wielu kampanii wojennych XX wieku.

Dodatkowym akcentem wyszogrodzkim był udział grupy muzycznej „Art” z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w trakcie Gali finałowej. Zespół kierowany przez Katarzynę Kamińską wystąpił z repertuarem patriotycznym. Młodzi artyści zaśpiewali piosenki z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz utwory wojskowe.

Gala odbyła się pod koniec października w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w gmachu Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku.

 BN

Fot. ZS Wyszogród